Ergonomiczne Fotele Biurowe Kraków

Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy w Krakowie? 


Praca siedząca to znak naszych czasów. Praktycznie od rewolucji przemysłowej większość osób pracuje w pozycji siedzącej. Niestety nasz budowa ciała nie jest dostosowana do ciągłego siedzenia dlatego tak istotne jest żeby posiadać dobry i  ergonomiczny fotel biurowy . Aby zniwelować do minimum negatywne skutki siedzenia musimy spełnić trzy warunki. Po pierwsze musimy zakupić fotel do pracy , który będzie posiada wszelkie regulacje, dzięki czemu dostosujemy go do naszej budowy ciała. Drugi aspekt to dobrze ustawiony fotel, po przez odpowiednie ustawienie wszystkich jego elementów. Po trzecie musimy wiedzieć jak należy poprawnie siedzieć i stosować się do tych zaleceń. Tylko spełnienie wszystkich tych warunków spowoduje, ze odczujemy największy komfort podczas pracy siedzącej, gdyż nawet jeżeli będziemy posiadali najlepszy fotel na rynku a będziemy na nim siedzieć np. "po turecku" to nie mamy co liczyć na dobry efekt. Niestety w większości przypadków pytanie brzmi nie czy będziemy mieli problem z kręgosłupem, tylko raczej kiedy? Często mylnie krąży przekonanie, że jeżeli ktoś uprawia sport nawet codziennie a posiada pracę siedzącą to uniknie problemów z kręgosłupem. Przeciętnie ludzie siedzą około dwunastu godzin dziennie, gdyż oprócz samej pracy przy komputerze dochodzi do tego jeszcze siedzenie w samochodzie lub autobusie a także siedząca postawa podczas jedzenia posiłków czy relaksu. W takim przypadku nawet jeżeli codziennie rozpoczynamy dzień od godzinnego basenu czy zrobieniu dziesięciu kilometrów truchtem to niestety jest to zbyt mało versus cały dzień siedzenia. Najlepiej jeżeli nasze siedzenie podczas pracy jest dynamiczne , ale co to znaczy? Mówiąc jak najbardziej ogólnie chodzi o to, żeby podczas siedzenia jak najczęściej dochodziło do zmiany pozycji. Zmiana może wynikać z faktur "bujania" się na krześle lub wstania z fotela i zrobieniu kilku kroków, a najlepiej prostych ćwiczeń. 

Ergonomiczny fotel biurowy Kraków


Mając na uwadze powyższe to w takim razie co powinien posiadać odpowiedni fotel biurowy? Co wpływa na ergonomię pracy ? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ergonomicznego fotela biurowego ? Na pewno najważniejszym aspektem jest zakup fotela, który posiada pełen zakres regulacji, począwszy od wsparcia głowy a na rodzaju kółek kończąc. Poniżej przedstawiamy jakie elementy posiada fotel biurowy i jak zakres regulacji powinny posiadać. Jeżeli jednak chcielibyście skorzystać z porady ekspertów to zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. 

Zaczynając od góry fotela, każdy model powinien posiadać zagłówek. Jest to dosyć mocno istotny element fotela biurowego z kilku względów. Aby odpowiedzieć dlaczego jest tak wymagany należy najpierw nawiązać do dynamicznego siedzenia. Jak już wcześniej wspomnieliśmy aby uzyskać jak największy komfort pracy powinniśmy jak najczęściej zmieniać pozycję podczas pracy. Z tego względu żeby nacisk na jądro kręgu był mniejszy powinnyśmy raz na 5 lub 10 minut odchylić się do pozycji półleżącej i pozostać w niej przez kilkadziesiąt sekund - spowoduje to odciążenie kręgosłupa i chwilowy relaks. O samej pozycji powiemy sobie jeszcze omawiając mechanizm i oparcie. Gdy już się odchylimy i jesteśmy w tej pozycji, to nie posiadając zagłówka odcinek krzyżowo-lędźwiowy oraz piersiowy byłby odciążony ale niestety szyjny musiałby cały czas pracować, a ten odcinek w dużej mierze odpowiada za bóle głowy, zmęczenie czy złe samopoczucie. Często mylnie krąży tez przeświadczenie, że podczas pozycji pionowej, czyli na przykład pisząc coś na komputerze to zagłówek w fotelu biurowym powinien przylegać do głowy użytkownika. Oczywiście są przypadki w których powinien, ale dla zdecydowanej większości osób jednak jest to błędne ustawienie. Zagłówek dodatkowo może być wykonany w wariancie z siatki lub tapicerki - siatkowe są bardziej komfortowe ze względu na większą plastykę, a także lepiej "oddychają". 

zaglowek-tapicerowany-stelaz-jasnoszary.jpg
veris-net-ledzwie.jpg

Kolejna część fotela to oparcie. W  fotelach biurowych występują na ogół dwa rodzaje oparć – podobnie z resztą jak to ma miejsce przy zagłówkach – siatkowe i tapicerowane. Mówiąc o  ergonomicznych fotelach do biura to na pewno pierwsze przychodzą na myśl oparcia siatkowe, gdyż ze względu, większej elastyczności lepiej dostosowują się do sylwetki pleców. Kolejnym plusem jest również lepsza wentylacja, co powoduje, ze nie zwiększamy temperatury ciała i mniej się pocimy. Zdecydowana większość modeli posiada odpowiednio wyprofilowane oparcie, aby odpowiednio wspierało kręgosłup. W niektórych modelach występuje możliwość regulacji wysokości oparcia co jest szczególnie pomocne dla osób bardzo wysokich. Kluczowym elementem oparcia jest mechanizm dający możliwość regulacji odcinka lędźwiowego. W zależności od modelu fotela jaki wybierzemy posiadamy kilka różnych regulacji, od bardzo podstawowych po przez zdecydowanie bardziej zaawansowane. Najprostszym rozwiązaniem jest pas wzmacniający odcinek lędźwiowy, który na ogół posiada możliwość ustawienia na odpowiedniej wysokości pleców. Bardziej zaawansowany mechanizm to pas wzmacniający lub „poduszka” z możliwości ustawienia wysokości a także głębokości podparcia. Fotele biurowe , które oferują najlepszą regulację podparcia lędźwiowego to modele gdzie regulację głębokości podparcia lędźwiowego możemy ustawić za pomocą ruchomości całego oparcia. 



Następnym elementem ergonomicznego fotela do pracy jest siedzisko . W większości modeli wykonane jest z pianki pokrytej tkaniną. Rodzajów materiałów jest bardzo dużo, ale pod względem ergonomii znaczenie ma czy tkanina jest zmywalna czy przepuszczająca. Tkaniny zmywalne to na przykład skóra lub skóra ekologiczna i są to materiały zdecydowanie gorsze do wielogodzinnej pracy na fotelu. Siedziska mają różne wymiary i wybierając model dla siebie należy najlepiej sprawdzić osobiście czy szerokość jest odpowiednia. Bardzo ważnym mechanizmem pracującym wraz z siedziskiem jest możliwość regulacji głębokości siedziska. Dostosowanie głębokości do wzrostu jest kluczowe, żeby uda były podparte w jak największej części, a z kolei odległość od krawędzi siedziska do zgięcia kolanowego wynosiła od kilku do kilkunastu centymetrów, dzięki czemu przepływ limfatyczny nie będzie zaburzony. 

mech5.jpg
fotel-biurowy-mechanizm-profim

Jednym z najistotniejszych komponentów fotela biurowego są mechanizmy . Oczywiście w każdym modelu jest ich kilka, ale najważniejszym jest mechanizm odpowiadający za możliwość odchylania się fotela. Na rynku występują różne modele i rozwiązania, a do najczęściej spotykanych należą: zawias, multiblok oraz synchroniczny. Mechanizm synchroniczny to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, dlatego też to głównie ten mechanizm stosujemy w naszych modelach. Jednak również ten mechanizm występuje w dwóch wariantach. Najczęściej popularny to mechanizm synchroniczny, zwany również synchron pro, który daje możliwość odchyłu oparcia, regulacji siły oporu oparcia a także zablokowania w kilku pozycjach od pionowej po półleżącą. Możliwość regulacji siły oparcia może znajdować się z boku fotela i być łatwiejsze do regulacji, lub w modelach nieco bardziej budżetowych pod spodem siedziska. Jako dodatkową opcję w tym mechanizmie możemy jeszcze zastosować funkcję kąta ujemnego . Mechanizm z tą funkcją daje możliwość pochylenia oparcia i siedziska do przodu. Taka pozycja podczas pracy i siedzeniu na fotelu biurowym powoduje, że zmniejszają się napięcia międzykręgowe, a część siły nacisku przechodzi na miednice. Drugi rodzaj mechanizmu synchronicznego to mechanizm samo ważący, zwany również synchron self. W tym rozwiązaniu fotel sam automatycznie dostosowuje siłę oporu oparcia do wagi użytkownika. 

W ergonomicznych fotelach biurowych istnieje możliwość personalizacji również podstawy fotela czyli bazy i kółek. Bazy na ogół w większości modeli występują pięcioramienne, a wykonane mogą być ze stali pokrytej chromem lub malowanej proszkowo, aluminium oraz nylonu. Wszystkie te podstawy są wykonane z wysokiej jakości materiałów przez co nie ma zbyt dużych różnic w wytrzymałości i trwałości, a główna różnica to aspekt wizualny. Każdy dobry fotel posiada bazę odlewaną, a nie jak to na ogół ma miejsce w produktach z Chin, bazę giętą. Do bazy zamontowane są kółka – osadzone są na trzpieniach, które wchodzą w bazę, przez co ich montaż i demontaż jest bardzo prosty i szybki. Kółka należy przede wszystkim dobrać do rodzaju podłoża jaki posiadamy, dlatego też występują kółka miękkie do twardych powierzchni oraz twarde kółka do miękkich powierzchni. 

Ostatnią rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru ergonomicznego fotela biurowego jest okres gwarancji, atesty i certyfikaty. W przypadku dobrych foteli biurowych okres gwarancji na ogół wynosi minimum 60 miesięcy . Długi okres gwarancji wynika z wysokiej jakości użytych materiałów, które posiadają wszelkie atesty i certyfikaty.  

Polecane fotele biurowe w Krakowie. 


Jeżeli szukasz ergonomicznego fotela w Krakowie to szczególnie polecamy Ci poniższe modele, które posiadają wszystkie regulacje i najlepsze mechanizmy. Dzięki szerokim możliwością dostosowanie fotela do własnej budowy ciała są one idealne do wielogodzinnej pracy zarówno w biurze jak i na homeoffice. 

Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem +48 570 570 564 , napisz na krakow@meblicante.pl lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.

Skontaktuj się

Z NAMI

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.