Na początek warto skupić się na szczycie fotela biurowego , czyli zagłówku. Dla zrozumienia ważności tego elementu warto na chwilę powrócić do zasad siedzenia dynamicznego, o których już we wstępie wspomnieliśmy po krótce. Siedzenie dynamiczne odgrywa bardzo ważną rolę w minimalizowaniu skutków długotrwałego siedzenia. Częsta zmiana pozycji, szczególnie na półleżącą, a także pozostanie w tej pozycji przez kilkadziesiąt sekund, pozwala na zmniejszenie nacisku obejmującego jądro kręgosłupa. Jeśli fotel nie posiada zagłówka, wówczas relaks i odciążenie będą odczuwalne tylko w obrębie odcinka piersiowego i lędźwiowo-krzyżowego. Tymczasem, to właśnie napięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa bardzo często odpowiada za ból głowy, uczucie zmęczenia, czy nawet pogorszenie nastroju. Sam zagłówek zdaniem niektórych powinien bezpośrednio przylegać do głowy, choć w rzeczywistości takie ustawienie sprawdzi się w niewielu przypadkach. Równie istotny jest przy tym materiał, z jakiego wykonano zagłówek. Na rynku można spotkać zagłówki wykonane z siatki oraz z tapicerki. Najlepiej zdecydować się na te siatkowe, ponieważ oprócz tego, że najlepiej dopasują się do kształtu Twojej głowy, to dodatkowo zapewnią odpowiednią wentylację, co sprawdzi się szczególnie podczas letnich upałów.
W fotelach biurowych należy również zwrócić uwagę na oparcia. Większość modeli posiada już wyprofilowane oparcia, które zapewniają odpowiednią pozycję dla kręgosłupa. Jednak w ergonomicznych fotelach do biura stosuje się dodatkowo odpowiednie materiały. Najlepiej sprawdzą się oparcia wykonane z siatki, ponieważ tego typu oparcia zapewniają lepsze dopasowanie do kształtu ciała. Co więcej, ich struktura zapewnia znacznie lepszą przepuszczalność powietrza, co zapobiega nadmiernemu poceniu się ciała. Osoby bardzo wysokie powinny poszukać modelu z możliwością regulacji wysokości oparcia. Jednak należy pamiętać, że w oparciu to mechanizmy odgrywają najważniejszą rolę. Tym najważniejszym jest mechanizm umożliwiający podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W różnych modelach foteli można znaleźć różne rozwiązania. Od najbardziej podstawowego pasa wzmacniającego, z możliwością regulacji poziomu wysokości, przez pasy i „poduszki” z możliwością regulacji również głębokości podparcia, aż po fotele z w pełni ruchomym oparciem.
Kolejnym istotnym punktem, który należy uwzględnić podczas wyboru e rgonomicznego fotela do pracy jest siedzisko. Zazwyczaj wykonuje się je z pianki pokrytej tapicerką. Producenci stosują różnorodne materiały, przepuszczalne i zmywalne. Wśród tych zmywalnych możemy wyróżnić siedziska pokryte skórą albo eco skórą. Tego typu siedziska wyglądają niezwykle profesjonalnie, jednak w przypadku długotrwałego siedzenia przy biurku okazują się nieodpowiednie. Znacznie lepiej w takich sytuacjach sprawdzą się siedziska pokryte tkaniną przepuszczalną. Jednak wybierając siedzisko należy zwrócić również uwagę na jego rozmiar. Na rynku dostępne są fotele z siedziskami o różnych rozmiarach. Chcąc dobrać najlepszy fotel warto samodzielnie się do niego „przymierzyć”. Aby siedzisko nie wpłynęło na zaburzenie przepływu limfatycznego, należy zadbać o to, by uda spoczywały w większej części na siedzisku, a kolana znajdowały się od kilku do kilkunastu cm od krawędzi siedziska.
Szukając odpowiedniego fotela biurowego nie można zapomnieć o mechanizmach, które zapewniają odpowiednie podparcie ciała. W każdym fotelu znajduje się co najmniej kilka mechanizmów, jednak szczególnie ważny jest ten, odpowiadający za możliwość odchylenia oparcia. W fotelach dostępnych na rynku można spotkać różne typy mechanizmów, ale największą popularnością cieszą się mechanizmy synchroniczne oraz zawiasy typu multi blok. Te pierwsze są obecnie jedną z najlepszych technologii, dlatego zdecydowaliśmy się stosować je w naszych fotelach. Mechanizmy synchroniczne dzielą się na dwie kategorie. Najczęściej spotkać się można z mechanizmem synchron pro. Odpowiada on za możliwość odchylenia oparcia, określenia poziomu oporu, a także ustawienia dowolnej dobranej pozycji. Dodatkowo, system synchron pro pozwala ustawić oparcie z zachowaniem kąta ujemnego, w którym oparcie pochyla się do przodu. Takie ustawienie sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które długie godziny spędzają przy biurku, ponieważ opór oparcia pozwala na przeniesienie części nacisku z przestrzeni międzykręgowych do miednicy. Innym mechanizmem stosowanym w fotelach biurowych jest synchron self, czyli mechanizm samoważący. Taki mechanizm automatycznie dobiera siłę oporu oparcia, na podstawie ciężaru osoby siedzącej.
W pełni ergonomiczny fotel biurowy pozwala również na dobranie odpowiedniej podstawy fotela. W pierwszej kolejności należy się skupić na kółkach, które muszą być dopasowane do podłoża. Przy podłożu twardym należy wybrać kółka miękkie, z kolei przy podłoży miękkim – twarde. Kółka fotela powinny być proste w montażu, dlatego w naszych fotelach kółka osadzone są na trzpieniach, które następnie montuje się do bazy. Bazy stosowane w fotelach biurowych są zwykle pięcioramienne. Fotele z naszej oferty posiadają bazy wykonane z odlewu, który wykazuje się wyższą trwałością niż bazy gięte. W zależności od preferencji można wybrać bazy wykonane z nylonu, stali chromowanej lub malowanej proszkowo albo z aluminium. Co ważne, niezależnie od wybranego modelu, cechują się najwyższą jakością, a co za tym idzie, wysoką trwałością.
Wiedząc już jakie cechy powinien spełniać ergonomiczny fotel biurowy, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden punkt. Odpowiedni fotel powinien posiadać wszystkie wymagane prawnie certyfikaty i atesty. Dodatkowo powinien posiadać min. 60 miesięczną gwarancję. Taka gwarancja da Ci pewność, że producent wykorzystuje wyłącznie wysokiej jakości materiały, a fotel będzie Ci służył długie lata
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
katowice@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.