Zacznijmy od samej góry fotela: każdy model, dla zapewnienia pełnej ergonomii pracy powinien posiadać zagłówek. Ten element fotela biurowego jest kluczowy z kilku powodów. Aby lepiej zrozumieć jego istotę należy najpierw wrócić do dynamicznego siedzenia. Jak już we wstępie wskazaliśmy, dla uzyskania największego komfortu pracy powinniśmy możliwie często zmieniać pozycję siedzenia. Zmiana pozycji na półleżącą i pozostanie w niej przez kilkadziesiąt pozwala zmniejszyć nacisk na jądro kręgosłupa, dając relaks i odciążenie. Jednak w przypadku braku zagłówka takie odchylenie pozwoli odciążyć jedynie odcinki lędźwiowo-krzyżowy i piersiowy, jednak w mocno nadwyrężanym odcinku szyjnym dalej utrzymywałoby się napięcie mięśni. Jest to o tyle niekorzystne, ponieważ to właśnie napięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa odpowiada za bóle głowy, złe samopoczucie oraz zmęczenie. Niekiedy można się spotkać z twierdzeniem, że przy utrzymaniu pozycji pionowej siedzenia, jak m.in. podczas pracy przy komputerze, zagłówek fotela powinien bezpośrednio przylegać do głowy. Choć niekiedy faktycznie takie ustawienie może być pomocne, to w większości przypadków jest ono błędne. Wybierając zagłówek warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został on wykonany. Możemy spotkać zagłówki wykonane z tapicerki oraz siatki. Te drugie są znacznie lepsze, ponieważ z uwagi na swoją budowę lepiej dopasowują się do kształtu głowy, a przy tym lepiej przepuszczają powietrze.
Drugim elementem, na który należy zwrócić uwagę jest oparcie. W fotelach biurowych możemy wyróżnić, podobnie jak w przypadku zagłówków, dwa rodzaje oparć – tapicerowane i wykonane z siatki. W ergonomicznych fotelach do biura zastosowano oparcia z siatki, ponieważ wykazują one znacznie wyższą elastyczność, dzięki czemu znacznie lepiej dopasowują się do kształtu pleców. Dodatkowo, za sprawą zastosowanego materiału zapewniają znacznie lepszą wentylację, która pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i tym samym przeciwdziała nadmiernemu poceniu się. W zdecydowanej większości modeli znajdziemy oparcia z odpowiednim wyprofilowaniem, które dodatkowo wspiera kręgosłup. Niektóre modele dodatkowo zapewniają możliwość regulacji wysokości oparcia, co sprawdzi się w przypadku wyższych osób. Jednak zdecydowanie najważniejszym elementem oparcia jest mechanizm umożliwiający regulację na poziomie odcinka lędźwiowego. W zależności od wybranego modelu, posiadamy kilka wariantów regulacji, od najbardziej podstawowych, po te zapewniające zaawansowane regulacje. Pas wzmacniający odcinek lędźwiowy jest najprostszym rozwiązaniem, które pozwala na ustawienie wzmocnienia na odpowiedniej wysokości, zapewniającej stabilizację. Wśród bardziej zaawansowanych mechanizmów wyróżnić możemy pas wzmacniający z możliwością regulacji wysokości oraz „poduszkę” umożliwiającą modyfikowanie poziomu wysokości i głębokości podparcia. Z kolei warianty najbardziej rozbudowane pozwalają na dostosowanie głębokości podparcia odcinka lędźwiowego poprzez ruchomość całego oparcia.
Siedzisko jest kolejnym, równie ważnym elementem ergonomicznego fotela do pracy . W większości modeli zastosowano piankę pokrytą tkaniną. Użytkownicy przebierać mogą w różnorodnych materiałach, jednak ze względu na zapewnienie odpowiedniej ergonomii znaczenie ma to, czy zastosowana tkanina jest przepuszczalna czy zmywalna. W przypadku tkanin zmywalnych najczęściej spotkać można skórę i skórę ekologiczną, jednak do wielogodzinnej pracy przy biurku materiały te mogą się okazać nieodpowiednie. Siedziska foteli biurowych mają różnorodne wymiary, dlatego dla znalezienia najodpowiedniejszego zaleca się samodzielne sprawdzenie, czy dana szerokość będzie odpowiednia. Jednym z ważniejszych mechanizmów siedziska jest możliwość odpowiedniej regulacji jego głębokości. Rozwiązanie to jest kluczowe dla dostosowania siedzenia do wzrostu użytkownika, tak, by uda były podparte w największej części, a odległość krawędzi siedziska od zgięcia kolanowego wynosiła nie więcej niż kilka do kilkunastu centymetrów. Tylko takie ustawienie pozwoli na zachowanie odpowiedniego przepływu limfatycznego.
Jednym z ważniejszych elementów fotela biurowego są mechanizmy. W każdym modelu znajdziemy ich kilka, jednak zdecydowanie najważniejszym jest ten, pozwalający na odchylenie się fotela. Choć na rynku znajdziemy różnorodne modele, to zdecydowanie najczęściej spotykane są zawiasy, multibloki oraz mechanizmy synchroniczne. Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem są mechanizmy synchroniczne, dlatego to właśnie je znajdziecie w naszych modelach. Wśród tych mechanizmów wyróżniamy dwa warianty. Najpopularniejszy jest mechanizm synchroniczny nazywany synchron pro, dający możliwość odchylenia oparcia, a także regulacji siły oporu wraz z możliwością zablokowania pozycji oparcia w kilku pozycjach, w tym całkowicie pionowej i półleżącej. W tańszych wariantach foteli możliwość regulacji siły oparcia znajduje się pod siedziskiem, z kolei w tych nowocześniejszych, z boku fotela, co daje znacznie łatwiejszy dostęp. W fotelach, w których zastosowano mechanizm synchron pro możemy zastosować również funkcję kąta ujemnego, która pozwala na pochylenie oparcia i siedziska fotela do przodu. Podczas pracy siedzącej taka pozycja pozwala na zmniejszenie napięcia międzykręgowego, ponieważ część siły nacisku przekazywana jest do miednicy. Kolejnym typem mechanizmów synchronicznych jest mechanizm samo wiążący, nazywany mechanizmem synchron self. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala na automatyczne dostosowanie siły oporu oparcia do wagi osoby siedzącej.
Ergonomiczne fotele biurowe wyróżniają się również możliwością personalizacji podstawy fotela, czyli kółek i bazy. W większości modeli spotkamy się z bazą pięcioramienną, wykonanej ze stali pokrytej chromem bądź malowanej proszkowo, a także z bazą aluminiową lub nylonową. Wszystkie te bazy, niezależnie od zastosowanego materiału, charakteryzują się najwyższą jakością wykonania, przez co cechuje je bardzo duża wytrzymałość i twardość, a różnice są głównie estetyczne. W każdym dobrym fotelu bazy są odlewane, nie gięte jak w przypadku tanich produktów sprowadzanych z Chin. Kółka montowane są do bazy poprzez osadzenie na trzpieniach, które następnie wchodzą w bazę. Usprawnia to ich montaż i demontaż. Kółka powinny być dobrane do rodzaju posiadanego podłoża. W przypadku podłoża twardego należy wybrać kółka miękkie, z kolei dla podłoża miękkiego – twarde.
Na koniec warto zwrócić uwagę na okres gwarancji, jaki zapewnia producent. W przypadku
wysokiej jakości foteli biurowych
gwarancja wynosić będzie co najmniej
60 miesięcy
. Producenci wykorzystujący w swoich fotelach wyłącznie materiały o najwyższych parametrach jakościowych i posiadający wymagane certyfikaty i atesty będą pewni, że ich produkty posłużą przez wiele lat.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
katowice@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.