Opisując zalety ergonomicznego fotela biurowego warto zacząć od jego szczytu, czyli zagłówka. Odpowiedni zagłówek powinien zapewnić właściwe podparcie dla głowy, a także odpowiednio dopasować się do jej kształtu. Właśnie dlatego warto zdecydować się na zagłówek wykonany z przewiewnej siatki. W przeciwieństwie do tych tapicerowanych, pozwalają na swobodny przepływ powietrza, a co więcej znacznie lepiej dopasują się do głowy. Zagłówek, oprócz tego, że pozwala na podparcie głowy, to dodatkowo okazuje się szczególnie istotny podczas siedzenia dynamicznego. Jak już na samym początku wspomnieliśmy, częste zmiany pozycji podczas siedzenia są kluczowe dla odciążenia kręgosłupa. Przybranie odpowiedniej pozycji, półleżącej, pozwala na zniesienie napięcia, które narasta na jądrach kręgowych. Zagłówek odgrywa bardzo ważną rolę podczas zmiany pozycji. Pozwala na odciążenie nie tylko lędźwi i odcinka piersiowego, ale przede wszystkim odcinka szyjnego. To ważne, ponieważ napięcie w tym odcinku kręgosłupa odpowiada za zmęczenie, pogorszenie nastroju, a także może przyczyniać się do bólu głowy. Fotele, w których brakuje zagłówka, nie pozwolą na odciążenie odcinka szyjnego. Niektórzy uważają, że zagłówek powinien bezpośrednio przylegać do głowy, jednak taka pozycja sprawdzi się w niewielu przypadkach.
Kolejnym elementem, który warto wziąć pod uwagę są oparcia. Podobnie jak w przypadku zagłówków, również oparcia w fotelach biurowych mogą być wykonane z tapicerowanej pianki albo siatki. Ergonomiczne fotele biurowe wykorzystują siatkę, która, jak już wcześniej wskazano, wyróżnia je znacznie wyższa elastyczność, a przez to dopasowanie się do ciała, a dodatkowo umożliwiają utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Większość dobrych foteli posiada już odpowiednio wyprofilowane oparcia. Niektóre nawet dają możliwość dopasowania jego wysokości, aby dostosować oparcie również do wysokich użytkowników. Należy przy tym pamiętać, że najważniejszym elementem w oparciu jest możliwość dostosowania wsparcia dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W zależności od budżetu, jakim dysponujesz możesz wybrać jeden z trzech wariantów. Wariant pierwszy, zdecydowanie najtańszy został wyposażony w pas wzmacniający, który można dostosować do wzrostu, poprzez jego ruchomość. Kolejny wariant poza możliwością dostosowania wysokości, pozwala również ustawić właściwą głębokość pasa lub specjalnej „poduszki”. Z kolei w wariancie ostatnim, stosowanym w najlepszych modelach foteli użytkownik może dopasować podparcie lędźwi za pomocą ruchomości całego oparcia.
Kolejną znaczącą częścią ergonomicznego fotela do pracy jest siedzisko. Aby zapewnić odpowiedni komfort użytkowania, zwykle wykonuje się je z pianki, pokrytej wybraną przez zamawiającego tkaniną. W zależności od wariantu można zdecydować się na tkaninę przepuszczalną bądź zmywalną. W fotelach, w których siedzisko jest pokryte tkaniną zmywalną najczęściej stosuje się skórę bądź ecoskórę. Choć takie fotele wyglądają zdecydowanie bardziej prestiżowo, to niestety do długotrwałego siedzenia mogą być nieodpowiednie. Wybierając właściwe siedzisko, należy pamiętać o tym, że wyróżniają się one różnymi kształtami i rozmiarami. Właśnie dlatego zalecamy samodzielne dopasowanie siedziska do własnych potrzeb. Odpowiednio dobrane siedzisko powinno zapewnić podparcie dla większej części ud i zapewnić odpowiednią (od kilku do kilkunastu cm) przestrzeń między krawędzią siedziska, a zgięciami kolan. Takie ustawienie jest ważne dla zapewnienia odpowiedniego przepływu limfatycznego.
Istotnym elementem fotela biurowego są również stosowane w nim mechanizmy. Szczególnie ważny zaś jest ten, odpowiadający za odchylanie się oparcia. Zwykle w fotelach biurowych stosuje się zawiasy typu multiblok i mechanizmy synchroniczne. Te drugie to bez wątpienia najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, dlatego zadecydowaliśmy, by to właśnie one znalazły się w naszych produktach. Jednak również mechanizmy synchroniczne dzielą się na dwie kategorie. Pierwszą są mechanizmy synchron pro, które dają możliwość odchylenia oparcia, określenia poziomu oporu oraz zablokowania oparcia w wybranej przez użytkownika pozycji, w tym półleżącej czy całkowicie pionowej. W zależności od wybranego wariantu fotela mechanizm ten znaleźć można pod siedzeniem albo jako dodatkowa wajcha z boku siedziska. Warto podkreślić, że mechanizm synchron pro pozwala również na ustawienie kąta ujemnego, czyli takiego, w którym oparcie pochyla się do przodu. Takie ustawienie jest szczególnie wskazane dla osób, które długie godziny spędzają w pozycji siedzącej, ponieważ nacisk oparcia pozwala na przeniesienie części napięcia z kręgosłupa do miednicy. Innym wartym rozważenia mechanizmem stosowanym w oparciach są mechanizmy samo ważące, czyli synchron self. To rozwiązanie pozwala na automatyczne dopasowanie siły oporu stawianej przez oparcie, na podstawie wagi użytkownika.
Fotele biurowe spełniające założenia foteli ergonomicznych pozwalają także na dopasowanie podstawy fotela – kółek i bazy. W większości foteli stosuje się bazy pięcioramienne. Mogą być wykonane z aluminium, nylony a nawet chromowanej lub malowanej proszkowo stali. W naszych modelach wszystkie te bazy wykazują się naprawdę wysoką trwałością i najwyższą jakością wykonania, a różnią się jedynie pod względem wizualnym. Wybierając fotel biurowy należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki została wykonana baza. Wybieraj tylko te odlewane w całości – jak u nas. Bazy gięte, które można spotkać w tanich fotelach sprowadzanych z Chin cechuje znacznie niższa trwałość. Warto również sprawdzić, w jaki sposób montuje się kółka. W naszych fotelach kółka osadzone są na specjalnych trzpieniach, które następnie można w wygodny sposób zakładać i zdejmować. Również same kółka należy dobrać odpowiednio do podłoża. Jeśli Twój fotel będzie stał na podłożu z płytek czy paneli (twardym) wówczas wybierz kółka wykonane z miękkich materiałów. Jeśli jednak Twój fotel będzie stał na dywanie czy wykładzinie (podłoże miękkie), wówczas wybierz twarde kółeczka.
Na sam koniec, zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie sprawdź, czy fotel posiada odpowiednie certyfikaty i atesty, a także na jaki okres producent udziela gwarancji. Wybieraj tylko te modele, w których gwarancja wynosi nie mniej niż 5 lat. Taka gwarancja zapewni Cię, że wybrany fotel spełnia najwyższe standardy i posłuży Ci przez naprawdę wiele lat.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
warszawa@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.