Opis ergonomicznego fotela biurowego warto rozpocząć od góry, tj. odpowiedniego zagłówka. Aby zrozumieć, czemu jest tak ważny, warto lepiej zrozumieć zasady siedzenia dynamicznego. Jak już wcześniej pisaliśmy, odpowiednio częste zmiany pozycji pozwalają odciążyć kręgosłup. Przybranie pozycji półleżącej na kilkadziesiąt sekund pozwala odciążyć kręgosłup. Jednak w fotelach bez zagłówka ulgę odczujesz tylko w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i piersiowym. Niestety, podczas pracy siedzącej największe napięcie gromadzi się w odcinku szyjnym kręgosłupa. Zagłówek w fotelu pozwala na odprężenie tego odcinka, co przynosi ulgę, a także zmniejsza ryzyko występowania bólu głowy, zmęczenia i złego samopoczucia.
Zdaniem niektórych, w trakcie siedzenia zagłówek powinien przylegać do głowy. Jednak w większości przypadków taki układ będzie niewłaściwy. Również sam materiał, z jakiego wykonano zagłówek nie pozostaje bez znaczenia. Obecnie można spotkać zagłówki wykonane z siatki i pianki pokrytej tapicerką. W naszej ocenie najlepiej sprawdzą się zagłówki wykonane z siatki. Z uwagi na wyższą elastyczność doskonale dopasowuje się do kształtu głowy, a przy tym zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.
Następnym elementem są oparcia. W fotelach biurowych wykonuje się je z tapicerowanej pianki lub z siatki. Dla ergonomicznych fotelów do biura stosuje się oparcia z siatki. Ich plastyczna budowa pozwala na najlepsze dopasowanie do kształtu pleców, a dodatkowo przepuszczają powietrze, umożliwiając utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.
Większość foteli biurowych posiada już wyprofilowane oparcia. Jednak coraz częściej stosuje się w nich również dodatkowe rozwiązania, jak m.in. możliwość zmiany wysokości oparcia, tak by dopasować je również do wysokich osób. Innym ważnym elementem jest mechanizm wspierający odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Obecnie stosowane są trzy rozwiązania. Pierwsze, najprostsze, to pas wzmacniający, który można regulować pod względem wysokości. Drugie, poza wysokością, umożliwiają również dopasowanie odpowiedniej głębokości podparcia. Z kolei najbardziej zaawansowane modele umożliwiają dopasowanie odpowiedniego podparcia za pomocą ruchomości całego oparcia.
Innym ważnym elementem ergonomicznego fotela do pracy jest siedzisko. Większość modeli wykorzystuje pokrytą tapicerką piankę. W zależności od preferencji, użytkownicy mogą wybrać dowolny materiał. Fotele ergonomiczne wykorzystują jednak materiały zmywalne lub przepuszczalne. Te pierwsze to zwykle skóra albo skóra ekologiczna. Wyglądają one bardzo stylowo, jednak do wielogodzinnej pracy mogą się okazać niepraktyczne. Wybierając swój fotel biurowy powinieneś również pamiętać, że siedziska występują w różnych rozmiarach. Jeśli chcesz dobrać odpowiedni fotel, powinieneś się do niego „przymierzyć”. Pamiętaj, że odpowiedni fotel powinien zapewnić Ci możliwość dopasowania głębokości, która zapewni odpowiednie podparcie. Na siedzisku powinna spoczywać większa część ud. Kolana z kolei powinny się znaleźć od kilku do kilkunastu centymetrów poza krawędzią fotela. Takie ustawienie pozwoli zachować odpowiedni przepływ limfy.
Elementem wyróżniającym ergonomicznego fotela biurowego są stosowane w nim mechanizmy. Każdy fotel posiada kilka mechanizmów, jednak w naszej opinii jednym z ważniejszych jest ten, odpowiadający za odchylenie oparcia. Fotele biurowe posiadają różne mechanizmy, ale najczęściej spotkać możemy mechanizmy synchroniczne i multibloki. Mechanizmy synchroniczne są najlepszymi obecnie stosowanymi mechanizmami, dlatego to właśnie je spotkacie w naszych fotelach. Jednak również i one dzielą się na dwie kategorie. Najczęściej spotykane są mechanizmy synchron pro, które pozwalają odchylić oparcie, określić poziom oporu oparcia, a także zablokować je w określonej pozycji. Mechanizm odpowiadający za regulację oparcia może się znajdować pod siedziskiem, albo z boku. Wartą uwagi funkcjonalnością mechanizmów synchron pro jest możliwość ustawienia fotela w pozycji kąta ujemnego, w którym siedzisko i oparcie pochylają się do przodu. Takie ustawienie dodatkowo wspiera plecy, pozwalając na zmniejszenie napięcia międzykręgowego, poprzez przeniesienie części napięci na miednicę.
Drugi typ mechanizmów synchronicznych to synchron self czyli mechanizm samo ważący. Jego zaletą jest automatyczne dopasowanie siły oporu oparcia do wagi osoby, która w danej chwili siedzi na fotelu.
Wybierając fotel ergonomiczny użytkownicy powinni pamiętać o konieczności dostosowania podstawy, w skład której wchodzą baza i kółka. Większość foteli posiada pięcioramienną bazę. Do jej wykonania mogą być wykorzystane: nylon, stal (w tym chromowana i malowana proszkowo) oraz aluminium. Wszystkie te materiały cechuje wysoka jakość, a różnice dotyczą wyłącznie kwestii wizualnych. Dobre bazy wykonuje się z odlewu. Bazy gięte, spotykane w niskiej jakości, chińskich produktach są mniej trwałe.
Kółka foteli biurowych są montowane za pomocą trzpieni. Takie rozwiązanie gwarantuje szybki montaż i demontaż. Również same kółka powinieneś dobrać do własnych potrzeb. Dla twardych powierzchni wybieraj kółka miękkie, a dla miękkich twarde.
Zanim przystąpisz do zakupu fotela, sprawdź koniecznie, czy spełnia on określone standardy, potwierdzone atestami i certyfikatami. Dodatkowo sprawdź okres gwarancji. Dobre produkty będą objęte co najmniej 60 miesięczną gwarancją, która zapewni, że fotel będzie Ci służył długie lata.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
krakow@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.