Kupno fotela biurowego potrafi przysporzyć licznych zmartwień. Aby mógł on zapewnić odpowiednią ergonomię, musi pozwalać na pełne dopasowanie, od samej góry, czyli zagłówka, aż do kółek. W pierwszym akapicie skoncentrujemy się na zagłówku. Ten element, choć często pomijany, w istocie odgrywa bardzo ważną rolę, szczególnie zaś sprawdza się podczas siedzenia dynamicznego. Eksperci uważają, że najlepsze rezultaty stosowania siedzenia dynamicznego, można osiągnąć wówczas, gdy do zmiany pozycji będzie dochodziło co 5-10 minut. Szczególnie polecane jest przybranie pozycji półleżącej i właśnie w tym miejscu potrzebny jest zagłówek. Taka pozycja, przy utrzymaniu jej w granicach kilkunastu do nawet kilkudziesięciu sekund, pozwala na znaczącą redukcję napięcia w kręgosłupie. W przypadku, gdy głowa nie ma odpowiedniego podparcia, napięcie zostanie zredukowane z części lędźwiowo-krzyżowej oraz piersiowej, z kolei utrzyma się w odcinku szyjnym. Inaczej sprawa wygląda w przypadku foteli wyposażonych w zagłówek, tutaj ulga pojawi się także w odcinku szyjnym. Jest to o tyle istotne, ponieważ gromadzące się każdego dnia napięcie w tej części kręgosłupa często prowadzi do bólu głowy, uczucia zmęczenia oraz pogorszenia nastroju. Chcąc uzyskać najlepsze efekty warto wybrać właściwy materiał, z jakiego będzie wykonany zagłówek. Obecnie może to być pianka lub siatka. Zawsze wybieraj zagłówki z siatki, ponieważ zapewniają one najlepsze dopasowanie do Twojej głowy, a przy tym pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę. Ponadto, zwróć uwagę na ustawienie zagłówka. Choć można się spotkać z opinią, że zagłówek powinien dotykać głowy, to w rzeczywistości takie ustawienie nie będzie ani wygodne, ani właściwe.
Szczególnie dobre efekty można uzyskać, przybierając pozycję półleżącą. Zostanie w takim położeniu przez kilkadziesiąt sekund, pozwala zredukować napięcie powstałe podczas pracy. Jeśli fotel nie ma zagłówka, wówczas ulga pojawi się tylko w odcinkach piersiowym i lędźwiowo-krzyżowym. Tymczasem, napięcie utrzymujące się w odcinku szyjnym może wpływać na pojawiający się ból głowy, uczucie zmęczenia, a także pogorszone samopoczucie. Niekiedy słychać teorie, że zagłówek powinien bezpośrednio stykać się z głową, podczas siedzenia. Taka pozycja jednak nie jest wskazana. Wybierając właściwy zagłówek powinno się uwzględnić również materiał, z jakiego będzie on wykonany. Obecnie mogą to być pokryte materiałem pianki lub zagłówki siatkowane. Te drugie są szczególnie polecane. Z uwagi na swoją budowę zapewniają odpowiednie dopasowanie do głowy, a przy tym pozwalają na utrzymanie właściwej temperatury.
Idąc dalej powinniśmy wspomnieć o oparciu. W fotelach biurowych oparcia są zrobione z siatki albo tapicerowanej pianki. Mówiąc o ergonomicznych fotelach do biura powinniśmy od razu wybierać te, w których wykorzystano siatkę. Tak jak już przy zagłówkach wspominaliśmy, taki materiał doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, a przy tym zapewnia idealną cyrkulację. Siatka pozwala utrzymać właściwą temperaturę ciała, dzięki czemu nie będziesz się pocił również w bardzo upalne dni. Oparcia foteli biurowych zwykle są już wstępnie wyprofilowane, jednak dla właściwego podparcia powinny być wyposażone w system gwarantujący odpowiednie podparcie dla odcinka lędźwiowego. W dzisiejszych fotelach można spotkać różne warianty. Podstawowy to pas, który można dopasować na odpowiednią wysokość. Inny wariant daje również możliwość dopasowania głębokości. Z kolei najlepsze fotele pozwalają na wsparcie lędźwi poprzez dopasowanie całego oparcia.
Decydując się na zakup ergonomicznego fotela do pracy nie można pominąć siedziska. Odgrywa ono kluczową rolę dla zapewnienia właściwej ergonomii. Producenci foteli proponują różne kształty i rozmiary siedzeń, tymczasem, aby nie zaburzyć przypływu limfatycznego należy siedzieć zgodnie z określonymi zasadami. Uda podczas siedzenia powinny spoczywać w większej części na siedzisku. Z kolei zgięcia kolanowe powinny wystawać poza siedzisko w odległości od kilku do kilkunastu centymetrów. Aby dobrać właściwy fotel, umożliwiający spełnienie tych kryteriów najlepiej samodzielnie „przymierzyć” fotel do swoich potrzeb. Wybierając odpowiedni kształt, można przejść do kwestii estetycznych. Siedziska większości foteli wykonuje się z obitej tkaniną pianki. W zależności od preferencji klienta, można wybrać tkaninę przepuszczalną lub zmywalną, taką jak skóra czy skóra ekologiczna. Z uwagi na znacznie lepszą estetykę wiele osób decyduje się na zakup foteli pokrytych skórą, jednak warto mieć na uwadze, że taka tkanina nie sprawdzi się podczas długotrwałego siedzenia.
Jednym z bardzo ważnych punktów fotela biurowego są mechanizmy odpowiadające za regulacje fotela. W tym szczególnie ważną rolę odgrywa ten, odpowiadający za możliwość ustawienia oparcia, co jest kluczowe przy siedzeniu dynamicznym. W dzisiejszych fotelach stosuje się różne rozwiązania, takie jak zawiasy, mechanizmy synchroniczne czy multi bloki. Obecnie najlepiej sprawdzają się mechanizmy synchroniczne, które również dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza to mechanizmy synchron pro. Pozwalają określić siłę oporu oparcia, a także umożliwiają zablokowanie pozycji zgodnie z preferencjami użytkownika. Inną funkcjonalnością, którą gwarantuje ten mechanizm jest możliwość ustawienia oparcia z kątem ujemnym. W takim ustawieniu zarówno oparcie, jak i siedzisko pochylają się do przodu. Takie ułożenie ciała pozwala odciążyć kręgosłup, poprzez przekazanie części nacisku na miednicę. Innym mechanizmem synchronicznym jest synchron self, czyli tzw. mechanizm samo ważący. Jego przewagą jest to, że ustala on siłę oporu całkowicie automatycznie, w oparciu o wagę osoby, która aktualnie siedzi na fotelu. Gałka odpowiedzialna za dostosowanie oporu znajdować się może pod siedziskiem lub jako wajcha z boku siedzenia.
Ciekawą możliwością, jaką dają fotele ergonomiczne, jest możliwość dobrania podstawy. Wybierając bazę warto zdecydować się na tę pięcioramienną, wykonaną z odlewu. Takie podstawy, w przeciwieństwie do baz giętych, cechuje znacznie wyższa wytrzymałość, dlatego koniecznie wystrzegaj się Chińskich, tanich modeli. My w naszych fotelach stosujemy wyłącznie najwyższej jakości bazy. Do ich wykonania wykorzystywane są stal, aluminium oraz nylon. Niezależnie od tego, który materiał wybierzesz, zyskasz gwarancję wysokiej trwałości. Różnice występują jedynie w wyglądzie. Innym elementem podstawy, który warto wziąć pod uwagę podczas dopasowywania podstawy są kółka. Najlepiej dobierać kółka odwrotne do podłoża, tj. w przypadku twardych podłóg wybierz kółka miękkie i na odwrót. Same kółka powinny być przy tym osadzone w trzpieniach, by usprawnić montaż.
Jeśli już wybrałeś odpowiedni dla siebie model, koniecznie sprawdź jeszcze jedną, niezwykle ważną kwestię. Wybrany przez Ciebie fotel biurowy powinien być opatrzony certyfikatami i atestami, które potwierdzają, że spełnia wszystkie wymagania. Co więcej, sprawdź na jaki okres udzielono gwarancji. Właściwa powinna wynosić co najmniej 60 miesięcy. Fotel spełniający te kryteria z pewnością będzie Ci służył przez wiele lat.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
warszawa@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.