Planując kupno fotela biurowego należy dokładnie zapoznać się z jego budową. Odpowiednio dobrany fotel musi spełniać określone kryteria. Równie ważny jest zagłówek, który jest szczególnie ważnym elementem wyposażenia, w przypadku siedzenia dynamicznego. Jak już we wstępie napomniano, aby długotrwałe siedzenie nie wpłynęło niekorzystnie na organizm, należy stosować zasady siedzenia dynamicznego. Dla uzyskania najlepszych efektów należy zmieniać pozycję tak często, jak tylko jest to możliwe. Szczególnie korzystne dla naszych pleców okazuje się przybranie pozycji półleżącej. W takim ułożeniu uwalnia się napięcie z okolic lędźwiowo-krzyżowych i odcinka piersiowego kręgosłupa. Nie mając zagłówka, nie uda się odprężyć odcinka szyjnego kręgosłupa, który w dużym stopniu odpowiada za występowanie bólu głowy, utrzymujące się zmęczenie i pogorszenie nastroju.
Wiedząc jak ważny jest zagłówek, warto dobrać odpowiedni materiał. Producenci w zagłówkach wykorzystują piankę obitą materiałem lub siatkę. Zawsze wybieraj zagłówki z siatki. Taki materiał zapewni bardzo dobre dopasowanie go Twojej budowy, a przy tym pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę.
Ważą rolę w fotelach biurowych odgrywają oparcia. To one odpowiadają za zapewnienie właściwego podparcia dla kręgosłupa, dlatego powinny wyróżniać się odpowiednią budową. Większość producentów dba o to, by oparcia były już odpowiednio wyprofilowane. Równie duży nacisk kładą na materiał, z jakiego zostały wykonane. Można spotkać fotele obite materiałem lub wykonane z siatki. Te, w których zastosowano siatkę są zdecydowanie lepsze. Pozwalają na odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała, a ponadto pozwalają utrzymać właściwą temperaturę ciała, za sprawą właściwości przepuszczających powietrze. Jednak najważniejszą rolę w oparciu odgrywa system wspierający lędźwie. W zależności od budżetu jakim dysponujesz, możesz wybrać jeden z wybranych wariantów. Najprostszy i zarazem najtańszy to ten, w którym zastosowano pas bądź poduszkę, wspierającą odcinek lędźwiowy. Taki pas można ustawić na odpowiedniej wysokości, by uzyskać najlepsze wsparcie. Inny wariant pozwala dodatkowo określić właściwą głębokość wsparcia. Z kolei najbardziej zaawansowane fotele umożliwiają ustawienie właściwego podparcia poprzez liczne mechanizmy zastosowane w oparciu fotela.
Opisując budowę ergonomicznego fotela do pracy nie możemy pominąć siedziska. Ten element odgrywa istotną rolę w zachowaniu odpowiednich przepływów limfatycznych. Aby nie doprowadzić do powstania zaburzeń w tym zakresie, należy przestrzegać ściśle określonych zasad. Pierwsze mówi o tym, by podczas siedzenia opierać uda w większej części na siedzisku. Druga z kolei podkreśla, by zgięcia kolanowe znajdowały się od kilku do maksymalnie kilkunastu centymetrów poza krawędzią siedziska. Wiedząc o tym, warto samodzielnie dopasować siedzisko do własnej budowy. Producenci wykonują siedziska w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego najlepiej po prostu usiąść na fotelu i sprawdzić, czy będzie odpowiedni. W kolejnym kroku warto dopasować odpowiedni materiał. Siedziska najczęściej wykonywane są z pianki, a ta jest obita materiałem. Może to być zwykła tkanina, albo skóra czy skóra ekologiczna. Obicia zmywalne mogą wydawać się prostsze w utrzymaniu czystości i bardziej ekskluzywne, jednak należy pamiętać, że w przypadku długotrwałego siedzenia mogą się nie sprawdzić.
Jednym z kluczowych elementów fotela biurowego są mechanizmy, odpowiadające za możliwości regulacji. Każdy fotel wyposażony jest w liczne mechanizmy, które pozwalają dopasować fotel do indywidualnych potrzeb. W naszej ocenie, najważniejszy jest mechanizm, który odpowiada za pochylenie oparcia. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, podczas chęci wprowadzenia w życie zasad siedzenia dynamicznego. W dzisiejszych fotelach można spotkać różne mechanizmy, od tradycyjnych zawiasów, przez multi bloki, aż po mechanizmy synchroniczne. Te ostatnie są obecnie najbardziej zaawansowane, wobec czego właśnie ich używamy przy produkcji naszych foteli. Mechanizmy synchroniczne można również podzielić na dwie kategorie. Pierwsza, to mechanizmy synchron pro. Zastosowane w nich rozwiązania pozwalają dopasować opór stawiany przez oparcie, odchylić się na dowolną pozycję, a także zablokować tę, najwygodniejszą. Należy przy tym podkreślić, że ten mechanizm pozwala również ustawić siedzisko i oparcie w poziomie kąta ujemnego, w którym całość fotela pochyla się nieznacznie do przodu. Takie ustawienie sprawia, że część napięcia przenosi się z kręgosłupa do miednicy, pozwalając tym samym na odciążenie jąder kręgowych. Innym typem mechanizmów synchronicznych jest synchron self, czyli mechanizm samo ważący. Jak nazwa wskazuje, mechanizm ten dobiera siłę oporu, na podstawie wagi osoby, która w danym momencie na nim siedzi. Systemy, umożliwiające dostosowanie oparcia znajdować się mogą pod siedzeniem albo obok siedzenia, co usprawnia dostosowanie właściwego ustawienia.
No i na sam koniec, warto pamiętać, że przy zakupie fotela ergonomicznego, powinniśmy mieć również możliwość dopasowania właściwej podstawy. Na podstawę składają się: baza i kółka. Najlepiej, by kółka montowało się do bazy za pomocą trzpieni. W ten sposób zyskuje się dodatkową wygodę podczas montażu i demontażu. Sama baza powinna wyróżniać się trwałością. Najlepsze są bazy, wykonane z odlewu. Bazy gięte, które często są wykorzystywane w tanich fotelach, nie zapewnią solidnego podparcia. Obecnie producenci do wykonania bazy wykorzystują trzy materiały. Może to być aluminium, malowana proszkowo lub chromowana stal, albo nylon. Każdy z tych materiałów zapewnia właściwe podparcie, jednak różnią się wizualnie. Następnie, warto zwrócić uwagę na koła. Często pomijamy ten punkt, a tymczasem odpowiada on za komfort podczas pracy. Kółka powinny być odwrotnej twardości do podłoża. To znaczy, że dla podłoża twardego powinno się wybrać koła miękkie, z kolei dla miękkiego, twarde.
Znalazłeś już fotel, który odpowiada Twoim potrzebom? W takim razie sprawdź, czy spełnia on wymagania niezbędne do uzyskania certyfikatów i atestów. Dodatkowo dowiedz się, jak długo będzie on objęty gwarancją. W naszej ocenie, minimalna gwarancja powinna wynieść 5 lat. Tylko wówczas będziesz miła pewność, że Twój fotel nie będzie wymagał szybkiej wymiany.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
krakow@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.