Jednym z elementów ergonomicznego fotela biurowego jest zagłówek. Choć wielu osobom może się wydawać zbędny, to w rzeczywistości odgrywa niezwykle ważną rolę. Aby lepiej ją zrozumieć warto bliżej poznać zasady siedzenia dynamicznego. Specjaliści uważają, że dla pozbycia się dyskomfortu podczas długotrwałego siedzenia, powinniśmy możliwie jak najczęściej zmieniać pozycję. Najlepszy efekt uzyskasz, gdy po ok. 10 minutach przyjmiesz pozycję półleżącą, w której pozostaniesz przez kilkadziesiąt sekund. Przybranie pozycji półleżącej zmniejsza nacisk skupiający się na jądrze kręgosłupa, co pozwala na maksymalne odprężenie. W przypadku tradycyjnego fotela tego typu pozycja odciąża odcinki lędźwiowo-krzyżowy oraz piersiowy. Fotele ergonomiczne, wyposażone również w zagłówek, pozwalają odciążyć także część szyjną kręgosłupa. Jest to o tyle istotne, ponieważ długotrwałe napięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa może przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia, nadmiernego zmęczenia, a niekiedy również do występowania bólu głowy. Wybierając odpowiedni zagłówek warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Może to być pianka pokryta tapicerką albo wykonany z przepuszczającej powietrze siatki. Chcąc uzyskać najlepszy rezultat najlepiej wybrać zagłówek siatkowany, który lepiej dopasuje się do kształtu Twojej głowy.
W fotelach biurowych równie ważnym elementem są oparcia. W większości modeli są one już wyprofilowane, by odpowiadać na potrzeby ludzkiej anatomii. Jednak ważny jest również materiał, z jakiego wykonano oparcie. Jak w przypadku zagłówków, tutaj również możemy spotkać się z oparciami tapicerowanymi lub z siatki. Mówiąc o ergonomicznych fotelach do biura powinniśmy od razu szukać modeli z oparciem siatkowanym. Taki materiał nie tylko zapewni lepszą termoregulację, ale dodatkowo zapewni lepsze dopasowanie do kształtu Twojego ciała. W części modeli zastosowano dodatkową funkcję umożliwiającą regulację wysokości oparcia. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku bardzo wysokich użytkowników. Mimo tych wszystkich kluczowych cech, aby fotel mógł być określany mianem ergonomicznego, musi spełnić jeszcze jeden warunek – musi posiadać odpowiednie mechanizmy, pozwalające na zapewnienie właściwego podparcia dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W dostępnych na rynku fotelach możemy znaleźć trzy rozwiązania. Najprostszym jest pas wzmacniający, który użytkownik może ustawić na określonym poziomie. Kolejnym rozwiązaniem są pasy wzmacniające lub „poduszki”, które poza tym, że można regulować pod względem wysokości, to dodatkowo możliwe jest dostosowanie głębokości podparcia. W wariancie najbardziej zaawansowanym użytkownik może dostosować podparcie poprzez poruszanie całym oparciem.
Kolejną ważną cechą ergonomicznego fotela do pracy jest siedzisko. Aby fotel mógł być określany mianem ergonomicznego, musi być ono wykonane z odpowiednich materiałów, a także spełniać określone kryteria. W większości foteli siedziska są wykonywane z pianki, którą następnie pokrywa się tapicerką. W fotelach ergonomicznych stosuje się tapicerkę z tkaniny przepuszczalnej lub zmywalnej (ekoskóry lub skóry). W naszej ocenie znacznie lepiej wybrać siedzisko pokryte tkaniną przepuszczającą powietrze. Taki materiał zapewni lepszą cyrkulację powietrza, a przy tym nie będzie powodował odparzenia nawet w trakcie długotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Wybierając właściwy fotel należy pamiętać, że siedziska mają różne kształty i rozmiary, dlatego kolejnym punktem, który trzeba wziąć pod uwagę jest rozmiar siedziska. Siedzisko powinno być odpowiednio dopasowane do danego użytkownika. Aby zapewnić odpowiednią ergonomię pracy i nie zaburzać przepływu limfatycznego uda powinny spoczywać na siedzisku w większej części, z kolei kolana powinny się znaleźć od kilku do maksymalnie kilkunastu centymetrów od krawędzi fotela.
Kluczowym elementem fotela biurowego spełniającego założenia fotela ergonomicznego są mechanizmy. Każdy fotel został wyposażony w co najmniej kilka mechanizmów, jednak szczególnie ważny jest ten, który odpowiada za możliwość odchylenia oparcia. W różnych fotelach stosowane są różnorodne mechanizmy, jednak największą popularnością cieszą się mechanizmy typu multiblok i mechanizmy synchroniczne. Te drugie są obecnie zdecydowanie najbardziej zaawansowane, dlatego w naszych fotelach wykorzystujemy właśnie je. Mechanizmy synchroniczne dzielą się na dwie kategorie synchron pro oraz synchron self. Ten pierwszy cieszy się zdecydowanie największą popularnością. Jest on odpowiedzialny za odchylenie oparcia, określenie siły oporu oparcia, a także zablokowania oparcia w wybranej pozycji, w tym co istotne, w pozycji półleżącej. Mechanizm odpowiedzialny za regulację oparcia może być umiejscowiony pod siedziskiem (w tańszych fotelach) lub z boku siedziska. W fotelach wyposażonych w mechanizm synchron pro użytkownicy mogą ustawić oparcie fotela w kącie ujemnym, tj. pochylonym do przodu. Takie ustawienie, choć początkowo może się wydawać niewygodne, pozwala na przeniesienie części napięcia z przestrzeni międzykręgowych do miednicy. Mechanizm synchron self to rozwiązanie bardziej zaawansowane, określane samo ważącym. W tym mechanizmie siła oporu oparcia jest ustalana automatycznie na podstawie wagi osoby siedzącej.
W ergonomicznych fotelach biurowych użytkownicy mogą dostosować do własnych potrzeb również podstawę fotela, na którą składają się baza i kółka. W większości foteli do pracy wykorzystuje się bazy pięcioramienne, do których następnie montuje się kółka. Dla większej wygody montażu oraz późniejszego demontażu, kółka osadzone są w trzpieniach, które można wygodnie połączyć z bazą. W naszych fotelach stosujemy bazy odlewane, wykonane z nylony, aluminium albo stali, w tym chromowanej lub pokrytej proszkowo. Wszystkie materiały stosowane w naszych fotelach wyróżniają się bardzo wysoką trwałością, a różnica dotyczy wyłącznie kwestii estetycznych. Wybierając podstawę fotela wystrzegaj się baz giętych, które można spotkać w tanich produktach sprowadzanych z Chin. Pamiętaj również o tym, by kółka dobrać do podłoża, na którym spoczywać będzie fotel. Jeśli podłoże jest twarde, wówczas należy wybrać kółka miękkie. Jeśli jednak podłoże jest miękkie, np. wykładzina, wówczas zdecyduj się na kółka twarde.
Na sam koniec, zanim zdecydujesz się na zakup fotela, dokładnie sprawdź okres gwarancji producenckiej, a także, czy wybrany przez Ciebie fotel posiada wymagane atesty i certyfikaty. Dobry fotel biurowy powinien być objęty gwarancją przez okres minimum 60 miesięcy. Taka gwarancja będzie dla Ciebie zapewnieniem, że materiały zastosowane w fotelu są najwyższej jakości i z pewnością pozwolą Ci cieszyć się Twoim fotelem przez wiele lat.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
warszawa@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.