W pierwszej kolejności skupimy się na górze fotela, czyli zagłówku. Zagłówek jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia fotela biurowego . Żeby zrozumieć jego istotę należy wrócić do kwestii związanych z siedzeniem dynamicznym. Już we wstępnie pisaliśmy, że siedzenie dynamiczne pozwala znacząco poprawić komfort pracy. Specjaliści zalecają, by zmieniać pozycję możliwie jak najczęściej. W ten sposób możliwe będzie zmniejszenie nacisku na jądro kręgów. Aby rezultaty były możliwie jak najlepsze, powinno się zmieniać pozycję co 5-10 minut. Najlepiej przybrać pozycję półleżącą, pozostając w niej przez kilkadziesiąt sekund. Pozwoli to odciążyć kręgosłup i zaznać upragnionego relaksu. Jednak przybranie pozycji półleżącej bez zagłówka pozwoli rozluźnić wyłącznie odcinek piersiowy i lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, podczas gry w odcinku szyjnym dalej utrzymywać się będzie napięcie. Co ważne, spięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa bardzo często skutkuje występowaniem bólu głowy, zmęczenia czy pogorszonego samopoczucia. Część osób uważa, że podczas pracy siedzącej zagłówek powinien dotykać głowy. Istotnie, w niektórych przypadkach takie ustawienie będzie odpowiednie, jednak zazwyczaj będzie to błędne ustawienie. Przy zakupie fotela biurowego możemy wybrać wariant z zagłówkiem tapicerowanym oraz wykonanym z siatki. W naszej ocenie znacznie lepiej sprawdzą się te siatkowe, ponieważ są one znacznie elastyczniejsze i tym samym pozwalają odpowiednio dopasować się do głowy użytkownika. Co więcej, zagłówki statkowe pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza.
Następnym elementem zastosowanym w fotelach biurowych , na który warto zwrócić uwagę są oparcia. Tak jak w zagłówkach, również w oparciach możemy znaleźć warianty tapicerowane i z siatki. W ergonomicznych fotelach do biura stosowane są oparcia siatkowane, ponieważ pozwalają one na znacznie lepsze dostosowanie się do budowy ciała użytkownika. Co więcej, charakteryzują się one znacznie wyższą przepuszczalnością powietrza, dzięki czemu pozwalają na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała i tym samym przeciwdziałają nadmiernemu poceniu się pleców. Zdecydowana większość modeli została wyposażona w odpowiednio wyprofilowane oparcia, tak by zapewniły one możliwie jak najlepsze podparcie dla kręgosłupa. Część modeli posiada dodatkowo możliwość regulacji wysokości oparcia, co okazuje się szczególnie ważne w przypadku bardzo wysokich osób. Należy tutaj podkreślić, że kluczowym elementem stosowanym w oparciach są odpowiednie mechanizmy regulacji na wysokości odcinka lędźwiowego. W zależności od modelu, możemy wybrać jeden z trzech mechanizmów. W tym najbardziej podstawowym zastosowano pas wzmacniający, umiejscowiony na wysokości lędźwi. Zazwyczaj pas ten możemy dowolnie regulować, tak, by znalazł się na odpowiedniej wysokości. Wariant bardziej zaawansowany, pozwala nie tylko na regulację wysokości umiejscowienia pasa bądź „poduszki” ale także głębokości podparcia. Z kolei w najbardziej rozbudowanych wariantach podparcie może być dostosowane poprzez odpowiednie wyregulowanie całego oparcia fotela.
Kolejną zaletą ergonomicznego fotela do pracy jest odpowiednio dobrane siedzisko. W większości wariantów jest ono wykonane z pianki obitej tkaniną. W tradycyjnych krzesłach biurowych stosuje się różnorodne materiały, jednak w przypadku foteli ergonomicznych możemy wyróżnić tkaniny przepuszczalne, siatkowane i zmywalne. Tkaniny zmywalne to zwykle skóra lub skóra ekologiczna. O ile takie fotele prezentują się niezwykle stylowo, tak w przypadku wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej mogą się okazać nieodpowiednie. Znacznie lepszym wyborem będą fotele z siedziskiem z siatki. Wybierając fotel biurowy warto pamiętać, że siedziska mają różnorodne kształty. Aby zachować właściwą ergonomię i nie zaburzyć przepływu limfatycznego należy samodzielnie dopasować fotel do swojej budowy. Należy przy tym kierować się zasadą, że na siedzisku spoczywać powinna przeważająca część ud, a przestrzeń od krawędzi do kolan powinna wynosić maksymalnie kilkanaście cm.
Jednym z kluczowych elementów fotela biurowego są zastosowane w nim mechanizmy. Każdy fotel jest wyposażony w kilka mechanizmów, spośród których jednym z najważniejszych jest ten, umożliwiający odchylanie się podczas siedzenia. W dostępnych na rynku fotelach możemy spotkać różne rozwiązania, jednak najpopularniejsze są mechanizmy synchroniczne i multiblok. Najbardziej zaawansowane technologicznie są mechanizmy synchroniczne i to właśnie je stosujemy w naszych fotelach. Wśród mechanizmów synchronicznych możemy spotkać synchron pro, który jest najpopularniejszym wariantem, pozwalającym na regulowanie odchyłu oparcia, siły jego oporu, a także zablokowania oparcia na jednej spośród kilku wybranych płaszczyzn, w tym całkowicie pionowej czy półleżącej. Mechanizm odpowiadający za regulację oparcia występuje pod fotelem, albo, w przypadku bardziej zaawansowanych foteli, z boku, umożliwiając wygodną regulację. Dzięki zastosowaniu tego mechanizmu użytkownicy mogą ustawić oparcie w pozycji kąta ujemnego, czyli pochylonego do przodu. Takie ustawienie pozwala znacząco zredukować ból w obrębie pleców, ponieważ część napięcia przenoszona jest do miednicy. Innym rozwiązaniem w mechanizmach regulacji oparcia są mechanizmy synchron self, czyli samo ważące. Pozwalają one, na podstawie wagi użytkownika, dostosować odpowiednią siłę oporu.
Decydując się na zakup ergonomicznego fotela biurowego użytkownicy zyskują również możliwość spersonalizowania podstawy fotela, w której skład wchodzą baza i kółka. Zwykle w fotelach biurowych spotkać możemy bazy pięcioramienne. W naszych modelach wykorzystujemy wyłącznie najwyższej jakości stal malowaną proszkowo lub chromowaną, aluminium i nylon. Wszystkie te materiały cechują się wysoką wytrzymałością, a różnice dotyczą wyłącznie kwestii estetycznych. W dobrych fotelach stosuje się bazy odlewane. Zrezygnuj z fotela z bazą giętą, jak ma to miejsce w przypadku tanich, chińskich produktów.
Bezpośrednio do bazy montowane są, umieszczone w trzpieniach kółka. Takie rozwiązanie pozwala znacząco uprościć montowanie oraz demontowanie kółek. Co więcej, pamiętaj o tym, że również kółka powinny być dopasowane do rodzaju powierzchni. W przypadku twardej nawierzchni, jak panele czy płytki, wybierz miękkie koła, z kolei w przypadku miękkiej nawierzchni, np. wykładziny, wybierz twarde kółka.
Na koniec pamiętaj również o tym, by zwrócić uwagę na okres gwarancji producenta. Dodatkowo sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model posiada wymagane certyfikaty i atesty. Dobry fotel biurowy wyróżni się znacznie dłuższym okresem gwarancji, ponieważ producent wie, że jego produkty będą z powodzeniem służyły przez wiele lat. Dobre jakościowo fotele będą objęte gwarancją nie krótszą niż 60 miesięcy.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
krakow@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.