Najpierw skupmy się na samej górze fotela. Każdy ergonomiczny model powinien być wyposażony w zagłówek. Jest to jeden z ważniejszych elementów fotela biurowego . Aby dowiedzieć się, dlaczego jest tak waży, warto na chwilę powrócić do siedzenia dynamicznego. Jak już we wstępie wspomnieliśmy, dla uzyskania najwyższego komfortu pracy zaleca się możliwie jak najczęstszą zmianę pozycji. Takie zmiany pozwalają zmniejszyć nacisk na jądro kręgów. Dla uzyskania najlepszego rezultatu zaleca się co 5 do 10 minut zmienić pozycję na półleżącą, a następnie pozostać w niej przez kilkadziesiąt sekund. Taka zmiana pozwoli odciążyć kręgosłup i poczuć upragniony relaks. W przypadku odchylenia się na fotelach bez zagłówka możliwe będzie odciążenie wyłącznie odcinków krzyżowo-lędźwiowego i piersiowego, jednak odcinek szyjny cały czas pozostałby napięty. Warto przy tym zaznaczyć, że to właśnie napięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa sprzyja powstawaniu uciążliwego bólu głowy, zmęczenia, a nawet złego samopoczucia. Wiele osób mylnie twierdzi, że podczas siedzenia w pozycji pionowej, zagłówek powinien bezpośrednio przylegać do głowy. Choć w niektórych przypadkach może być to uzasadnione, tak zazwyczaj będzie to błędne ustawienie. Wybierając zagłówek fotela możemy spotkać warianty wykonane z siatki lub tapicerowane. Te siatkowe zapewnią większy komfort, ponieważ ich plastyka pozwala na lepsze dopasowanie, a co więcej, takie materiały zapewniają lepszą cyrkulację powietrza.
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę w fotelach biurowych są oparcia. Podobnie, jak w przypadku zagłówków, mogą być wykonane z siatki lub tapicerowane. W ergonomicznych fotelach do biura stosuje się oparcia z siatki, ponieważ cechują się one znacznie wyższą elastycznością, przez co lepiej dopasowują się do sylwetki użytkownika. Kolejną ich zaletą jest znacznie wyższa przepuszczalność, co pozwala zachować odpowiednią temperaturę ciała i tym samym zapobiega nadmiernemu poceniu się. W zdecydowanej większości modeli zastosowano odpowiednie profilowanie oparcia, co pozwala na lepsze wsparcie kręgosłupa. Niektóre modele pozwalają również na regulację wysokości oparcia, co sprawdza się w przypadku wysokich użytkowników. Jednak kluczowym elementem oparcia są mechanizmy, pozwalające na regulację odcinka lędźwiowego. W zależności od tego, jaki model fotela wybierzemy, możemy się spotkać z kilkoma wariantami regulacji. Do tych najbardziej podstawowych zaliczyć można pas wzmacniający dla odcinka lędźwiowego, który zwykle posiada również możliwość odpowiedniego ustawienia, tak by wspierał właściwy odcinek. W wariancie bardziej zaawansowanym użytkownik może nie tylko wyregulować wysokość pasa wzmacniającego lub „poduszki” ale dodatkowo dostosować głębokość podparcia. Z kolei w najbardziej zaawansowanych modelach, użytkownik może dostosować podparcie dla odcinka lędźwiowego poprzez regulację całego oparcia fotela.
Kolejnym ważnym elementem jest siedzisko ergonomicznego fotela do pracy. W przypadku większości modeli wykonywane są one z pianki, którą następnie pokrywa się tkaniną. Stosuje się wiele rodzajów materiałów, jednak w ujęciu ergonomicznym znaczenie ma to, czy tkanina, którą zastosowano jest zmywalna, czy przepuszczalna. W wariantach zmywalnych najczęściej stosuje się skórę oraz skórę ekologiczną, jednak materiały te nie nadają się do wielogodzinnej pracy. Z uwagi na to, że siedziska foteli mają różnorodne wymiary, podczas poszukiwania fotela dla siebie, warto samodzielnie sprawdzić, czy dana szerokość będzie odpowiednia. Ważnym elementem bezpośrednio związanym z siedziskiem jest możliwość regulacji jego głębokości. Możliwość dostosowania głębokości jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego podparcia ud. Uda użytkownika powinny być podparte w możliwie największej części, z kolei zgięcia kolanowe powinny się znajdować kilka do kilkunastu cm od krawędzi siedziska. To pozwala na zachowanie odpowiedniego przepływu limfatycznego.
Mechanizmy są jednym z ważniejszych komponentów fotela biurowego . W każdym modelu znajduje się ich kilka, jednak najważniejszym jest ten, który odpowiada za możliwość odchylenia się w fotelu. W fotelach dostępnych na rynku występują różne modele i różnorodne rozwiązania, wśród których najpopularniejsze są mechanizmy multiblok i synchroniczne. Mechanizmy synchroniczne należą do kategorii najbardziej zaawansowanych i właśnie dlatego są stosowane w naszych modelach. Mechanizmy synchroniczne dzielą się na dwie kategorie: najpopularniejszy synchron pro, dający możliwość regulacji odchyłu oparcia, dostosowania siły oporu oparcia oraz zablokowania oparcia w kilku pozycjach, w tym półleżącej i całkowicie pionowej. W zależności od modelu fotela, możliwość regulacji siły oporu może być umieszczona z boku fotela, gwarantując łatwy dostęp do regulacji, a w modelach budżetowych, znajdować się może pod siedziskiem. Ciekawą funkcjonalnością tego modelu jest możliwość ustawienia pochylenia oparcia do przodu. Funkcja kąta ujemnego pozwala na zmniejszenie napięcia międzykręgowego, ponieważ część siły nacisku przechodzi do miednicy. Kolejnym rodzajem mechanizmów są mechanizmy samo ważące, znane również pod nazwą synchron self. To rozwiązanie pozwala na dostosowanie siły oporu oparcia do wagi osoby siedzącej na fotelu.
Ergonomiczne fotele biurowe wyróżniają się możliwością personalizacji podstawy fotela, tj. bazy i kółek. W większości modeli fotelów biurowych stosowane są bazy pięcioramienne. Do ich wykonania wykorzystujemy stal chromowaną albo malowaną proszkowo, nylon oraz aluminium. Niezależnie od zastosowanego materiału, wszystkie bazy cechuje najwyższa jakość wykonania, a różnice dotyczą wyłącznie kwestii wizualnych. Dobre fotele wyróżniają się bazą odlewaną, nie, jak w przypadku tanich, chińskich produktów, giętą. Do bazy montowane są kółka, które wcześniej są osadzane na trzpieniach umożliwiających łatwe montowanie i demontowanie do bazy. Wybierając kółka należy zwrócić uwagę na rodzaj posiadanego podłoża. W różnych modelach możemy znaleźć kółka miękkie i twarde. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku twardego podłoża, drugie z kolei w przypadku podłoża miękkiego.
Na sam koniec należy zwrócić uwagę na okres gwarancji, jaki daje producent, a także na atesty i certyfikaty. Dobre fotele biurowe z reguły posiadają znacznie dłuższy okres gwarancji, nie krótszy niż 60 miesięcy. Producenci mogą sobie pozwolić na tak długi okres gwarancji, ponieważ stosują wyłącznie najwyższej jakości materiały, które spełniają wszelkie wymagane atesty i certyfikaty.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
katowice@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.