Podczas planowania zakupu fotela biurowego warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy jego wyposażenia, w tym zagłówek. By zrozumieć, jak ważne są zagłówki należy powrócić do tematu siedzenia dynamicznego. Najlepszy efekt uzyska się poprzez częste zmiany pozycji. Przybranie pozycji półleżącej pozwala odciążyć plecy w odcinkach lędźwiowo-krzyżowym i piersiowym. Brak zagłówka sprawia, że nie będzie możliwe odciążenie odcinka szyjnego, którego napięcie może prowadzić do występowania bólu głowy, uczucia zmęczenia czy pogorszenia samopoczucia. Czasami można się spotkać z twierdzeniem, że zagłówek powinien przylegać bezpośrednio do głowy, ale w rzeczywistości to ustawienie będzie odpowiednie wyłącznie w niektórych przypadkach. Podczas wyboru zagłówka powinieneś w szczególności zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Na rynku dostępne są warianty wykonane z siatki lub tapicerki. Te pierwsze są dużo lepsze, ponieważ oprócz tego, że pozwalają na odpowiednie dopasowanie do kształtu głowy, to dodatkowo zapewniają odpowiedni przepływ powietrza.
W następnym kroku powinieneś zwrócić uwagę na oparcie. W fotelach biurowych podobnie jak w przypadku zagłówków, stosuje się piankę tapicerowaną lub siatkę. W ergonomicznych fotelach do biura stosuje się oparcia wykonane z siatki, która zapewnia odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała, a przy tym pozwala na utrzymanie właściwej temperatury. Wszystko za sprawą zastosowanego materiału, który zapewnia odpowiednią cyrkulację. Zdecydowana większość modeli posiada oparcia, które już odpowiednio wyprofilowano. Część foteli pozwala na ustawienie dogodnej wysokości, co jest ważne dla wysokich osób. Ale najważniejszym elementem oparcia jest mechanizm zapewniający właściwe podparcie lędźwi od tych podstawowych, aż po szczególnie rozbudowane. Najprostszym rozwiązaniem jest pas wzmacniający, który można wyregulować na wymaganą wysokość. Innym rozwiązaniem jest pas lub poduszka, które można ustawić na właściwą wysokość, a dodatkowo dostosować głębokość podparcia. Najbardziej rozwinięte rozwiązania zapewniają możliwość dostosowania właściwego podparcia za pomocą ruchomości całego oparcia.
Kolejnym ważnym elementem ergonomicznego fotela do pracy są siedziska. Aktualnie stosuje się piankę pokrytą tapicerką. Producenci dają szeroki wybór tkanin, wśród których znajdziemy tkaniny przepuszczalne i zmywalne. Te zmywalne to zazwyczaj skóra ekologiczna, lub w fotelach premium, skóra. Fotele z takim siedziskiem wyglądają prestiżowo, jednak okazują się niepraktyczne podczas długotrwałego siedzenia. Jednak kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę w odniesieniu do siedziska jest jego rozmiar. Szerokość i głębokość siedziska powinna być dopasowana do budowy ciała osoby siedzącej. W odpowiednim ułożeniu kolana powinny znajdować się kilkanaście centymetrów poza krawędzią fotela, a uda powinny wygodnie spoczywać w większej części. Wyłącznie takie ułożenie ciała pozwoli zachować odpowiedni przepływ limfy.
Mechanizmy regulacyjne to jeden z ważniejszych elementów fotela biurowego. Każdy fotel posiada kilka mechanizmów, ale najważniejszy jest ten, który odpowiada za odchylenie oparcia. W fotelach biurowych stosuje się różnorodne mechanizmy, wśród których znaleźć można zawiasy, mechanizmy synchroniczne oraz multibloki. Największą popularność zyskały mechanizmy synchroniczne, dlatego nasze fotele zostały wyposażone właśnie w takie mechanizmy. Tego typu mechanizmy dzielą się na dwa typy. Jednym z nich jest mechanizm synchron pro, który odpowiada za ustalenie siły oporu oparcia, umożliwia ustalenie wygodnej pozycji, w tym również jej zablokowanie, zgodnie z preferencjami użytkownika. W zależności od modelu mechanizm odpowiadający za regulację oparcia znajdować się może pod siedziskiem albo z jego boku. Ważną funkcjonalnością foteli wyposażonych w mechanizm synchron pro jest możliwość ustawienia kąta ujemnego, który pozwala na pochylenie oparcia i siedziska do przodu. To ustawienie pozwala na odciążenie kręgosłupa, poprzez przeniesienie części napięcia z kręgosłupa do miednicy. Innym typem mechanizmów synchronicznych jest synchron self, nazywany również mechanizmem samo ważącym. Jego główną przewagą jest to, że pozwala na automatyczną regulację siły opory stawianego przez oparcie, na podstawie wagi użytkownika.
Fotele ergonomiczne pozwalają na personalizację podstawy, składającej się z bazy i kółek. Zwykle fotele biurowe mają pięcioramienne bazy, do których wykonania stosuje się aluminium, nylon albo stal. Niezależnie od wybranego materiału, wszystkie te bazy wyróżnia wysoka trwałość. Różnią się wyłącznie pod względem wizualnym. Pamiętaj, że dobre fotele biurowe zostały wyposażone w bazy odlewane. Gięte bazy, które można spotkać w tanich fotelach są znacznie mniej trwałe. Kółka foteli biurowych montuje się do bazy za pomocą trzpieni, na których osadzono kółka. Same kółka również należy dopasować do własnych potrzeb. Przy miękkich podłożach wybieraj kółka twarde, przy twardych – miękkie.
Na sam koniec warto zweryfikować, na jaki okres udzielono gwarancji. Producenci pewni wysokiej jakości swoich foteli udzielają minimum 60 miesięcznej gwarancji. Dodatkowo sprawdź, czy wybrany przez Ciebie fotel spełnia wszystkie normy potwierdzone certyfikatami i atestami, ponieważ tylko taki fotel będzie Ci służył przez długie lata.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
krakow@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.