Zacznijmy od samej góry fotela biurowego , czyli od zagłówka. Jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego zagłówek jest tak ważny, przybliżymy Ci istotę siedzenia dynamicznego, o której napomknęliśmy we wstępie. Zdaniem specjalistów, siedzenie w taki sposób pozwala na poprawę komfortu pracy. Zmiana pozycji powinna następować możliwie często. Takie zmiany pozwalają zmniejszyć poziom nacisku jaki skupia się na jądrze kręgów. Dla uzyskania najlepszych efektów po przepracowaniu 5-10 minut powinno się odchylić do pozycji półleżącej i pozostać w niej przez kilkanaście-kilkadziesiąt sekund. Taka zmiana pozycji pozwoli odciążyć kręgosłup. Wracając do zagłówka, jego brak nie pozwoli na odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Napięcie zostanie zniwelowane w części lędźwiowo-krzyżowej i piersiowej, jednak w odcinku szyjnym dalej będzie się utrzymywać. To z kolei może prowadzić do występowania zmęczenia, pogorszonego samopoczucia, a nawet bólu głowy. Warto przy tym pamiętać, że choć zdaniem niektórych zagłówek powinien dotykać głowy, to w rzeczywistości takie ustawienie sprawdzi się w zaledwie kilku przypadkach. Obecnie na rynku można spotkać fotele z zagłówkami wykonanymi z tapicerki oraz siatki. W naszej ocenie, warto zdecydować się na te, wykonane z siatki. Ich przewagą jest to, że zacznie lepiej dopasowują się do kształtu głowy, a przy tym zapewniają odpowiedni przepływ powietrza.
W fotelach biurowych , które mają spełniać założenia tych ergonomicznych, warto zwrócić uwagę na oparcia. Jak w przypadku zagłówków, również oparcia mogą być wykonane z pianki pokrytej tapicerką, albo siatki. Oparcia stosowane w ergonomicznych fotelach do biura są siatkowane. Tego typu oparcie pozwala nie tylko na znacznie lepsze dopasowanie się do kształtu pleców osoby siedzącej, ale dodatkowo zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, zapobiegając nadmiernemu poceniu się. W niektórych modelach użytkownik ma możliwość dostosowania wysokości oparcia, co okazuje się szczególnie pomocne w przypadku osób bardzo wysokich. Jednym z ważniejszych elementów oparcia jest wzmocnienie odcinka lędźwiowego. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy, możemy wybrać jedną z trzech propozycji. Warianty najbardziej podstawowe są wyposażone w pas wzmacniający, którego zadaniem jest wsparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Pas ten można zwykle regulować na odpowiedną wysokość. Bardziej zaawansowane warianty pozwalają na zmianę ustawienie wzmocnienia lędźwi poprzez regulację wysokości, na której znajduje się pas lub „poduszka”, a także głębokości podparcia. W najbardziej ekskluzywnych wariantach użytkownik może dostosować podparcie za sprawą regulacji całego oparcia.
Inną cechą ergonomicznego fotela do pracy , na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest siedzisko. Obecnie wykonuje się je z pianki, którą następnie obija się tkaniną. Użytkownik może wybrać dowolną tkaninę, jednak w przypadku foteli ergonomicznych powinna to być tkanina przepuszczalna lub zmywalna (eko skóra lub skóra). Jednak dla codziennego, wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej warto zdecydować się na tkaninę przepuszczalną lub z siatki. Co więcej, wybierając właściwy fotel warto pamiętać, by dopasować go bezpośrednio do danego użytkownika. Siedziska foteli biurowych mają różne kształty i wymiary. Tymczasem dla zapewnienia najlepszej ergonomii, która nie zaburzy przepływu limfatycznego, powinny spełniać określone wymagania. Na siedzisku spoczywać powinna większa część ud, natomiast zgięcia kolanowe powinny się znaleźć około kilkunastu cm od krawędzi siedziska.
Cechą wyróżniającą fotela biurowego są stosowane w nim mechanizmy, a w każdym fotelu występuje ich aż kilka. W fotelach, które możemy znaleźć na polskim rynku stosowane są zwykle dwa typy mechanizmów: synchroniczne oraz mechanizmy multi blok. Zdecydowanie najlepszymi mechanizmami są mechanizmy synchroniczne, właśnie dlatego zdecydowaliśmy się, by tylko je stosować w naszych fotelach. Najczęściej spotykanym mechanizmem synchronicznym jest synchron pro. Pozwala on na ustawienie odpowiedniej siły oporu oparcia, regulowanie jego odchyłu, a także zablokowanie go w dowolnej wybranej pozycji, w tym pionowej i półleżącej.
Mechanizmy pozwalające na ustawienie siły oporu możemy znaleźć, w przypadku bardziej budżetowych modeli, pod siedziskiem, z kolei w nowszych wariantach z jego boku, co znacząco usprawnia regulację. Ważną zaletą tego mechanizmu jest możliwość zastosowania kąta ujemnego, w którym oparcie fotela pochyla się do przodu. Takie ustawienie poprzez przeniesienie części siły nacisku z pleców na miednicę, pozwala zredukować dolegliwości bólowe. Zdecydowanie najbardziej zaawansowanym systemem jest synchron self, zwany również mechanizmem samo ważącym. Pozwala on na automatyczne dobranie siły oporu do wagi osoby korzystającej z fotela.
Każdy użytkownik planujący zakup fotela biurowego może dobrać odpowiednią podstawę, która składa się z kółek i bazy. W fotelach biurowych zwykle występuje baza z pięcioma ramionami. My stosujemy bazy ze stali chromowanej albo malowanej proszkowo, bazy aluminiowe oraz nylonowe. Każda z tych baz cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością. Różnią się jedynie pod względem wizualnym. Pamiętaj przy tym, że dobra baza jest wykonana z odlewu. Nie kupuj foteli z bazą giętą, spotykaną zwykle w przypadku tanich foteli sprowadzanych z Chin.
Do bazy montuje się kółka, które wcześniej zostały osadzone na trzpieniach. Mechanizm ten pozwala na proste montowanie i demontaż kółek. Dodatkowo, pamiętaj, by twardość kółek dopasować do typu posiadanego podłoża. Dla podłóg twardych wybieraj kółka miękkie, z kolei dla podłóg miękkich wybierz kółka twarde.
Planując zakup fotela pamiętaj także o tym, by sprawdzić okres gwarancji udzielanej przez producenta, a także, czy wybrany model posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Dobre fotele biurowe będą miały znacznie dłuższą (co najmniej 60 miesięczną) gwarancję, a także wszystkie wymagane certyfikaty. Pamiętaj, że producent pewny swojego produktu chętniej udzieli dłuższej gwarancji, ponieważ będzie wiedział, że jego fotel będzie sprawnie funkcjonował przez długi czas.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
katowice@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.