W przypadku ergonomicznego fotela biurowego zagłówek odgrywa niezwykle istotną rolę. Żeby lepiej ją zrozumieć, warto lepiej zrozumieć zasady siedzenia dynamicznego. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, aby uzyskać najlepsze efekty powinno się możliwie jak najczęściej zmieniać pozycję podczas siedzenia. Najlepiej zmieniać pozycję co 5-10 minut tak by zmniejszyć nacisk na jądro kręgu. Zaleca się przybranie pozycji półleżącej i pozostanie w niej przez kilkadziesiąt sekund. Właśnie w tym miejscu tak ważny jest zagłówek. Brak zagłówka sprawia, że odciążenie kręgosłupa wystąpi wyłącznie w odcinkach piersiowym i lędźwiowo-krzyżowym. Tymczasem to napięcie utrzymujące się w odcinku szyjnym przyczynia się do pogorszenia nastroju, utrzymującego się zmęczenia, a także występowania bólu głowy. Przy wyborze zagłówka pamiętaj również o tym, by dobrać odpowiedni materiał. Obecnie możemy spotkać zagłówki siatkowane oraz wykonane z tapicerki. Te pierwsze pozwalają zapewnić odpowiednie dopasowanie do kształtu głowy, a przy tym przepuszczają powietrze, zapobiegając przegrzewaniu się głowy.
W ergonomicznych fotelach biurowych równie ważne jest oparcie. Tak jak zagłówki, również oparcia mogą być wykonane z siatki lub tapicerki. Dla zapewnienia lepszego podparcia kręgosłupa oraz odpowiedniej wentylacji w ergonomicznych fotelach do biura stosowane są te pierwsze materiały. Większość foteli posiada już odpowiednio wyprofilowane oparcia, a część z nich daje również możliwość ustawienia odpowiedniej wysokości, co okazuje się pomocne w przypadku wysokich osób. Jednak szczególnie ważnym elementem jest mechanizm wspierający odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Producenci stosują różne rozwiązania. Najprostsze z nich to zwykły pas wzmacniający, który można wyregulować na odpowiedniej wysokości. Rozwiązanie bardziej zaawansowane pozwala również dopasować głębokość wsparcia. Z kolei najnowocześniejsze fotele pozwalają na dopasowanie podparcia pleców za sprawą regulacji pełnego oparcia.
Wybierając odpowiedni fotel nie można zapomnieć o siedzisku. W przypadku ergonomicznego fotela do pracy stosowane są siedziska wykonane z pianki i pokryte tapicerką. Producenci foteli stosują różne materiały, w tym przepuszczalne i zmywalne. Zmywalne to np. skóra i skóra ekologiczna. Choć takie siedziska wyglądają stylowo, to nie można ukryć, że długotrwałe siedzenie na nich nie jest do końca komfortowe. Chcąc możliwie jak najlepiej dopasować fotel do własnych potrzeb pamiętaj o tym, by dopasować siedzisko do swojej budowy. Odpowiednie powinno zapewnić podparcie dla większej części ud, a także zapewnić odstęp między kolanami, a krawędzią fotela o długości do kilkunastu centymetrów. Takie ustawienie zapewni odpowiedni przepływ limfy.
Cechą wyróżniającą fotela biurowego są mechanizmy odpowiadające za jego płynną regulację. W fotelach ergonomicznych stosuje się kilka mechanizmów, ale szczególnie ważny jest ten, odpowiadający za odchylanie oparcia. Obecnie producenci stosują mechanizmy typu multiblok lub synchroniczne. Te drugie są jednymi z najlepszych mechanizmów, dlatego stosujemy je w naszych fotelach. Tego typu mechanizmy dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to synchron pro. To najczęściej spotykane mechanizmy, które odpowiadają za dopasowanie siły oporu oparcia, odchylenie go, a także zablokowania w wybranej pozycji. Część foteli posiada mechanizm regulacyjny pod siedziskiem, inne z kolei z boku siedziska. Mechanizm synchron pro pozwala na ustawienie siedziska i oparcia w kącie ujemnym. Takie ustawienie pozwala przekazać część napięcia z przestrzeni międzykręgowych do miednicy. Kolejny mechanizm to mechanizm samo ważący, nazywany również synchron self. Jego przewagą jest to, że siła oporu jest określana automatycznie, na podstawie wagi osoby siedzącej.
Fotele ergonomiczne dają możliwość dopasowania podstawy fotela, w skład której wchodzą kółka i baza. Zwykle stosuje się bazy pięcioramienne. W naszych modelach bazy wykonuje się z aluminium, nylony oraz stali (malowanej proszkowo lub chromowanej). Wszystkie te materiały wyróżnia wysoka trwałość, a różnice dotyczą jedynie kwestii wizualnych. Musisz przy tym pamiętać, że dobre bazy wykonuje się z odlewu. Unikaj tanich, giętych baz, które stosowane są w produktach sprowadzanych z Chin.
Same koła również powinno się dobrać do własnych potrzeb, kierując się zasadą, że dla twardych podłoży wybierać należy kółka miękkie, a dla miękkich twarde. Najlepiej, by kółka były osadzone w trzpieniach, które można w prosty sposób zamontować do bazy.
Gdy znajdziesz odpowiedni model fotela sprawdź jeszcze ostatnią ale nie mniej ważną rzecz. Wysokiej jakości fotele biurowe posiadają wszystkie wymagane atesty i certyfikaty. Co więcej, również gwarancja będzie dłuższa i sięgać będzie co najmniej 5 lat. Producent pewny swojego produktu chętnie zapewni swoich klientów o tym, że jego produkty będą służyć przez wiele lat.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
krakow@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.