Podjąłeś decyzję, dotyczącą zakupu fotela biurowego? W takim razie powinieneś dokładnie zapoznać się z jego budową, zwracając uwagę na każdy jeden element. Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku, byś znalazł najlepszy model dla siebie. Dla lepszego uporządkowania zaczniemy od samej góry – zagłówka. W wielu fotelach ten element jest całkowicie pomijany, a tymczasem pełni niezwykle ważne zadanie, w trakcie siedzenia dynamicznego umożliwiając odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. By zrozumieć, czemu tak się dzieje, warto jeszcze raz poruszyć temat siedzenia dynamicznego. Zgodnie z opinią ekspertów, najlepsze efekty siedzenia dynamicznego można uzyskać wówczas, gdy do zmiany pozycji będzie dochodzić co około 10 minut. Po tym czasie należy zmienić pozycję na półleżącą. W fotelach niewyposażonych w zagłówek taka pozycja nie zapewni pełnego odprężenia. Ulgę z pewnością odczujesz w odcinkach piersiowym oraz lędźwiowo-krzyżowym, jednak w odcinku szyjnym napięcie pozostanie. A tymczasem, to właśnie napięcie w tej części naszego kręgosłupa jest współodpowiedzialne za pojawiające się uczucie zmęczenia, ból głowy, a niekiedy również za spadek samopoczucia. Jeśli już wiesz dlaczego tak ważne jest posiadanie zagłówka, pamiętaj również o tym, że ważny jest też materiał, z którego ten zagłówek wykonano. Najlepsze są te, w których wykorzystano siateczkę. Taki materiał sprawia, że zagłówek dopasowuje się do głowy, a dodatkowo zapewnia przyjemną wentylację.
W następnym kroku warto bliżej przyjrzeć się oparciom, stosowanym w fotelach biurowych. Również tutaj najlepszy efekt uzyskasz, wybierając oparcia wykonane z siateczki. Zdolność dopasowania się do ciała zapewni maksymalną ergonomię pracy, z kolei przepuszczalność powietrza będzie bardzo dobrze przeciwdziałać nadmiernemu poceniu się. Większość oparć stosowanych w fotelach do pracy jest już wyprofilowana zgodnie z ludzką anatomią. Część dodatkowo posiada możliwość dostosowania wysokość, co z pewnością przyda się osobom bardzo wysokim. Jednak kluczowym elementem, który powinien być decydujący podczas zakupów jest mechanizm, który odpowiada za właściwe wsparcie odcinka lędźwiowego. W dzisiejszych fotelach stosuje się różne warianty. Taki najprostszy został wyposażony w pas wzmacniający, który użytkownik może dopasować do własnej budowy, przesuwając go względem wysokości. Drugi wariant, to pas albo specjalna poduszeczka, którą można dostosować na właściwą wysokość, ale dodatkowo na odpowiednią głębokość. Ostatni wariant stosowany jest w najdroższych fotelach i daje możliwość ustawienia właściwego wsparcia, za sprawą pełnej ruchomości oparcia.
Następnym elementem, który pozwoli Ci na odróżnienie ergonomicznego fotela do pracy od tego zwykłego jest siedzisko. W fotelach spełniających zasady ergonomii musi ono spełniać ściśle określone parametry. Po pierwsze, odpowiednie siedzisko powinno zapewniać wsparcie dla ud, w przeważającej ich części, tak by kolana znalazły się od kilku do maksymalnie kilkunastu centymetrów poza krawędzią. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wyłącznie takie ustawienie pozwoli utrzymać odpowiedni przepływ limfatyczny. Po drugie, powinno być wykonane z odpowiedniego materiału. Obecnie siedziska wykonuje się z pianki pokrytej materiałem. Chcąc zapewnić sobie maksymalny komfort pracy najlepiej zdecydować się na zakup fotela obitego materiałem przepuszczalnym. Skórzane fotele wyglądają pięknie i prestiżowo, jednak podczas długiego siedzenia okazują się nietrafionym wyborem. Pamiętając o tych dwóch kryteriach warto mieć na uwadze, że różne fotele różnią się od siebie pod względem kształtu i rozmiaru siedziska. Chcąc dobrać siedzisko odpowiadające własnym potrzebom, najlepiej po prostu „przymierzyć” je samodzielnie.
Innym, tak samo ważnym elementem fotela biurowego, które powinniśmy brać pod uwagę podczas zakupów są mechanizmy. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie możliwości dopasowania fotela do indywidualnych potrzeb użytkownika. Choć fotele wyposażone są w liczne mechanizmy, to szczególnie dobrze powinieneś się przyjrzeć temu, odpowiadającemu za możliwość pochylania oparcia. Dzisiejsze fotele wyposażone są w mechanizmy różnego typu. Najprostsze to zawiasy, tuż za nimi są multi bloki, a najlepsze są mechanizmy synchroniczne. Z uwagi na liczne możliwości, jakie zapewniają mechanizmy synchroniczne, to właśnie je spotkasz w naszych fotelach. Wśród mechanizmów synchronicznych można wyróżnić dwa typy, pierwszy to mechanizm synchron pro. Obecnie najczęściej stosowany, odpowiada za regulację siły oporu stawianej przez oparcie, a dodatkowo, pozwala ustawić odpowiednią pozycję oparcia, w tym kąta ujemnego. Take ustawienie sprawdzi się dla osób, które długie godziny spędzają w fotelu, ponieważ pozwala na przeniesienie części napięcia, które gromadzi się w kręgach, do miednicy. Drugi typ mechanizmów synchronicznych to synchron self. Mechanizm samo ważący dostosowuje opór samodzielnie, bazując na wadze użytkownika. Element pozwalający dostosować parametry oparcia może być pokrętłem pod siedziskiem, albo wajchą z boku siedzenia.
Ostatnim elementem budowy fotela, który należy wziąć pod uwagę jest podstawa. Składa się ona z bazy i kółek. Dla wygody montażu, kółka osadza się na trzpienie, które później wtyka się w bazę. Wybierając właściwe kółka należy podążać za zasadą przeciwieństwa. Jeśli masz miękkie podłoże, jak np. dywan, powinieneś wybrać kółka twarde. Jeśli fotel będzie stał na panelach lub płytkach, wybierz kółka miękkie. W kolejnym kroku dopasuj odpowiednią bazę. Obecnie do ich wytworzenia wykorzystuje się stal, która może być malowana proszkowo lub pokryta chromem, nylon oraz aluminium. Materiały te wyróżniają się bardzo wysoką trwałością, jednak różnią pod względem wizualnym, dlatego warto wybrać taką, która najlepiej wkomponuje się w przestrzeń. Jednak podczas wyboru bazy należy szczególnie uważnie przyjrzeć się metodzie jej wytworzenia. Dobre bazy wykonuje się z odlewu. Metoda ta gwarantuje najwyższą trwałość. Widząc bazę giętą od razu zrezygnuj z planowanego zakupu.
Jeśli już znalazłeś fotel, który spełnia Twoje oczekiwania, powinieneś dokładnie sprawdzić ostatnią rzecz. Przed zakupem dowiedz się, czy upatrzony przez Ciebie fotel został opatrzony wymaganymi atestami oraz certyfikatami. Dodatkowo dokładnie sprawdź okres gwarancji. Pamiętaj, że wysokiej jakości fotele będą objęte długą, nawet 5 letnią gwarancją. Producent, który stosuje wysokiej klasy materiały, nie będzie się obawiał poświadczyć o żywotności swojego produktu.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
krakow@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.