Dla lepszego uporządkowania warto zacząć od góry fotela biurowego, tj. zagłówka. Odpowiednio dobrany zapewnia właściwe podparcie dla głowy. Jednak szczególnie skutecznie sprawdza się podczas siedzenia dynamicznego. Jak wcześniej pisaliśmy, dla pełnego relaksu zaleca się częste zmiany pozycji. Szczególnie pomocna okazuje się pozycja półleżąca. Pozostając w takim ustawieniu przez kilkadziesiąt sekund zredukuje napięcie w kręgosłupie. Warto przy tym zaznaczyć, że pełne odprężenie w odcinkach piersiowym, lędźwiowo-krzyżowym i szyjnym jest możliwe wyłącznie na fotelach wyposażonych w zagłówek. W innych przypadkach napięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa utrzymuje się, co może prowadzić do utrzymującego się pogorszenia nastroju, bólu głowy oraz zmęczenia. Część osób uważa, że zagłówek powinien stykać się z głową podczas siedzenia w pozycji pionowej. Tymczasem jest to niewłaściwe ustawienie. Istotny jest także materiał, z jakiego wykonano zagłówek. Osoby planujące zakup mogą wybrać zagłówek pokryty tapicerką albo wykonany z siatki. Zagłówki siatkowe gwarantują lepszy przepływ powietrza, a także znacznie lepiej dopasowują się do kształtu głowy.
Mówiąc o fotelach biurowych nie możemy pominąć oparcia. Odgrywa ono niezwykle istotną rolę w zapewnieniu właściwej ergonomii podczas pracy. Tak jak w zagłówkach, również w oparciach producenci stosują różne materiały. Zwykle są to pokryte tapicerką pianki lub siatki. W ergonomicznych fotelach do biura wykorzystuje się wyłącznie siatki. Taki materiał jest bardziej elastyczny, dzięki czemu pozwala na odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała. Co więcej, budowa takiego oparcia umożliwia zapewnienie właściwej temperatury ciała, dzięki doskonałemu przepuszczaniu powietrza. Większość oparć stosowanych w fotelach biurowych jest już wyprofilowane zgodnie z budową ciała człowieka. Niektóre modele posiadają przy tym możliwość dostosowania właściwej wysokości, dopasowując się przy tym również do potrzeb wysokich użytkowników. Ale szczególną uwagę przy wyborze oparcia należy zwrócić na stosowane mechanizmy wspierania odcinka lędźwiowego. Obecnie stosuje się różne mechanizmy umożliwiające właściwe podparcie. Takim najprostszym jest pas wzmacniający lub specjalna poduszeczka, którą można dowolnie regulować pod względem wysokości. Inne modele pozwalają wyregulować dodatkowo głębokość podparcia. Jednak zdecydowanie najlepsze rozwiązania to takie, które pozwalają na określenie poziomu wsparcia za sprawą regulacji całego oparcia.
Następnym elementem wyposażenia ergonomicznego fotela do pracy jest siedzisko. Dla zapewnienia wygody zwykle stosuje się siedziska wykonane z pianki, obitej tkaniną. Klienci mogą przebierać w typach, kolorach i fakturach tkanin. Jednak w przypadku foteli ergonomicznych zwykle stosuje się tkaniny zmywalne, w tym ze skóry oraz przepuszczalne. Fotele z siedziskiem ze skóry lub ekologicznej skóry zachwyca swoim wyglądem i daje efekt luksusu, jednak w przypadku długotrwałego siedzenia nie spełnia swojego zadania. Dlatego znacznie lepiej sięgnąć po fotele obite tkaniną przepuszczalną. Innym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze siedziska jest jego rozmiar. W zależności od wybranego modelu, również wymiary siedziska różnią się między sobą. Tymczasem powinien to być kluczowy element, na który zwrócimy uwagę podczas wyboru fotela. Odpowiednie siedzisko, pozwalające na prawidłowy przepływ limfatyczny powinno spełniać ściśle określone kryteria. Pierwsze mówi o tym, że uda na siedzeniu powinny leżeć w większej części. Druga z kolei zaznacza, że zgięcia kolanowe powinny się znaleźć co najmniej kilka centymetrów od krawędzi siedziska.
Aby wybrany model fotela biurowego można było nazwać ergonomicznym, powinien on być wyposażony w najważniejsze mechanizmy umożliwiające jego personalizację. Tym najważniejszym jest mechanizm, który daje możliwość odchylenia oparcia. W fotelach stosowane są różne mechanizmy zapewniające ruchomość elementów. Wśród tych najpopularniejszych wymieniamy zawiasy, mechanizmy synchroniczne i multibloki. Obecnie za najlepiej rozwinięte rozwiązanie uznawane są mechanizmy synchroniczne, które również dzielą się na dwa typy. Pierwszy z nich to synchron pro, najczęściej stosowany w naszych fotelach, który odpowiada za regulację poziomu oparcia, określenie siły oporu i ustawienie blokady w wybranej pozycji. Inną ciekawą funkcjonalnością tego mechanizmu jest możliwość ustawienia kąta ujemnego. W takim ustawieniu siedzisko i oparcie pochylone są w dół i do przodu. Ta nietypowa pozycja ma szczególne zastosowanie podczas wielogodzinnych prac w pozycji siedzącej, ponieważ pozwala na przeniesienie części napięcia i nacisku z pleców do miednicy. Drugi typ mechanizmów synchronicznych to mechanizmy synchron self. Mechanizmy samo ważące są zdecydowanie najbardziej rozwinięte, przez co stosowane są w najdroższych fotelach. Taki mechanizm sprawia, że siła oporu oparcia określa się automatycznie, po uwzględnieniu wagi osoby, która siedzi na fotelu. Regulacje mechanizmów, w zależności od typu fotela mogą być umiejscowione pod siedzeniem, albo z boku siedziska. Te drugie będą z pewnością bardziej wygodne.
Osoby decydujące się na zakup fotela ergonomicznego zyskują możliwość dostosowania jego podstawy, w której skład wchodzą kółka i baza. Zdecydowana większość foteli jest wyposażona w bazy pięcioramienne, zapewniające najlepsze podparcie. W zależności od gustu, klienci mogą wybrać bazy nylonowe, aluminiowe lub stalowe, w tym chromowane i malowane proszkowo. W wysokiej klasy fotelach bazy są wykonane z odlewu, który gwarantuje znacznie wyższą trwałość, w porównaniu z bazami giętymi. Dobierając odpowiednią podstawę, warto wybrać model, w którym kółka są osadzone na montowanych do podstawy trzpieniach. Taki mechanizm ułatwia montaż i późniejszy demontaż kółek. Same kółka również należy dopasować do podłoża. Dla miękkiego stosuje się kółka twarde, a dla twardego, miękkie.
Przed dokonaniem zakupu należy bezwzględnie sprawdzić, czy wybrany fotel spełnił wszystkie wymagania prawne, które zostały potwierdzone atestami i certyfikatami. Ponadto, warto zwrócić uwagę na okres gwarancji producenckiej. Jeśli producent nie przyznaje gwarancji powyżej 60 miesięcy, to można mieć słuszne obawy, że fotel nie zostanie z nami na dłużej.
Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz pomocy to chętnie pomożemy. Zadzwoń pod numerem
+48 570 570 564
, napisz na
katowice@meblicante.pl
lub wyślij zapytanie przez poniższy formularz.
Z NAMI
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, doradzimy, a w razie potrzeby pomożemy podjąć właściwy dla Ciebie wybór.