ŻARÓWKA - JAkĄ WYBRAĆ?

admin
26-07-2016

zarowka dekoracyjna 1Do niedawna każdy z nas oświetlał swoje wnętrza tradycyjnymi żarówkami. Dziś ich miejsce zastąpiły nowocześniejsze takie jak halogeny, świetlówki energooszczędne i żarówki LED. Dla laika wybranie odpowiedniej żarówki nie jest proste, zwłaszcza jeśli chodzi o oszczędzanie na rachunkach za energię elektryczną i odpowiednie światło.

 

Pomimo, że światło elektryczne towarzyszy nam na każdym kroku, jest wynalazkiem stosunkowo młodym, bo ma dopiero 132 lata, a wynalazcą jest Thomas A. Edison. Działanie było proste. Wolframowy drut, pod wpływem nagrzania prądem, zaczynał świecić w szklanej bańce.

 

Najciekawsze jest to, że technologia wynalazku Edisona, niewiele się zmieniła do chwili obecnej, jednak miejsce tradycyjnych żarówek, zajmują coraz częściej nowe żarówki energooszczędne. Zmianę tę wymusza unijne prawo, które stara się ograniczyć sprzedaż energochłonnych, tradycyjnych żarówek. Co zatem wybrać ?

foto add 2760

Tradycyjna żarówka

Żarówka tradycyjna to nic innego jak lampa żarowa, świecąca dzięki rozżarzonemu, nagrzanemu do bardzo wysokiej temperatury żarnikowi wykonanemu w wolframu. Całość umieszczona w szklanej bańce wypełnionej obojętnym gazem lub próżnią przez co wolfram się nie utlenia. Coraz więcej żarówek zostaje jednak wycofanych na wymogi związane z Unią Europejską. Od 2009 wycofano już żarówki 100W, 75W a następnie 60W. Związane jest to z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery i ogromną energochłonnością.

 

Świetlówka (żarówki energooszczędne)

Świetlówka jest rodzajem lampy wyładowczej. Luminofor, którym jest pokryta, emituje światło dzięki wyładowaniu w mieszaninie par rtęci. Świetlówki nie posiadają żarnika wykonanego z wolframu. Klasyczna świetlówka składa się rurek wygiętych w kształcie litery „U”. Niektóre są zamknięte w szklanej bańce, dzięki czemu imitują tradycyjną żarówkę.

Dzielą się na zintegrowane i niezintegrowane. Te drugie wymagają statecznika elektronicznego lub magnetycznego. Dzielą się także na kompaktowe, które są zamiennikami tradycyjnych żarówek oraz liniowe podłużne, służące do oświetlenia większych pomieszczeń.

Ich niepodważalną zaletą jest ogromna oszczędność prądu, która w porównaniu do żarówki tradycyjnej jest na poziomie 80 %.

 

Żarówki LED

LED, czyli podświetlane diody elektroluminescencyjne. Dosyć młoda żarówka do niedawna, niewielka świecąca lampka w sprzęcie RTV i AGD. Teraz LED pozawala na oświetlenie większych pomieszczeń. Najbardziej trwały rodzaj oświetlenia działający do 50 000 godzin, a oszczędność energii jest podobna jak przy świetlówkach. Oświetlenie LED jest wytrzymałe i odporne na wstrząsy oraz się nie nagrzewa. Mogą również emitować światło kolorowe.

 

Żarówki halogenowe

Są to żarówki, w których bańce znajduje się halogen, najczęściej jod. Dzięki reakcji, jaka zachodzi między nim a wolframem, żarówka jest w stanie świecić dużo jaśniej niż tradycyjna. Żarówki halogenowe działają 2-5 razy dłużej niż tradycyjne, świecą równomiernie, ich światło nie słabnie z czasem. Większość z nich posiada tak zwany odbłyśnik, który pozwala skierować wiązkę światła na wybrany obiekt, obszar pomieszczenia. Halogeny do działania wymagają niskiego napięcia, ale na szczęście obecnie nie ma problemu, żeby kupić żarówkę wyposażoną w specjalny transformator, który umożliwia jej działanie przy standardowym napięciu domowym 230 V.

Produkowane są ulepszone żarówki halogenowe zgodne z wymogami UE, w których znajduje się dodatkowo w ksenon albo powłoka odbijająca promienie podczerwone IRC. Te ostanie pozwalają na zaoszczędzenie energii nawet o 45%.

 

product 16795

Kategorie