Leasing mebli biurowych - czy to się opłaca?

admin
22-06-2018

Leasing mebli biurowychLeasing dla firm kojarzy się przede wszystkim z pojazdami oraz sprzętem komputerowym. Tymczasem istnieje wiele artykułów, które mogą zostać objęte leasingiem w ramach zaopatrzenia w środki trwałe niezbędne do prowadzenia działalności. 

Jako przykład można tutaj podać meble biurowe – wciąż stosunkowo mało osób wie o tym, że właśnie w ten sposób można wyposażyć biuro.

Leasing wyposażenia biur

Z leasingu korzystają przede wszystkim firmy dopiero stawiające pierwsze kroki na rynku. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Aby firma mogła w ogóle funkcjonować, trzeba ją wyposażyć w sprzęt komputerowy, meble do biura, często także samochód, czasem potrzebne jest jeszcze coś innego. A stojącego na starcie przedsiębiorcę rzadko stać na zakup za gotówkę, nie może także liczyć za bardzo na przychylność instytucji finansowych i otrzymanie kredytu, który na dodatek obciąża budżet. W takiej sytuacji leasing jest zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem – daje narzędzia umożliwiające podjęcie działalności, a ich finansowanie rozłożone jest w czasie. Oczywiście firmy leasingowe swą ofertę kierują do wszystkich, także firm o ugruntowanej pozycji na rynku, istniejących od wielu lat.

 

meble gabinetowe1 re

Meble biurowe w leasing

Leasing jest zdecydowanie atrakcyjną opcją dla przedsiębiorcy potrzebującego wyposażyć swe biuro w meble wysokiej klasy. Można wybrać naprawdę reprezentacyjne meble dla pracowników, do gabinetu i sali konferencyjnej, bez konieczności ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych jednorazowo. Jest to korzystne tak dla start-upów, których losy są niepewne (wiele „młodych” firm kończy działalność przed upływem 12 miesięcy), jak i dużych korporacji, dla których szczególnie liczą się aspekty wizerunkowe i w związku z tym wybór mebli o odpowiedniej prezencji.

Meble biurowe w leasingu

Istnieją dwa rodzaje leasingu mebli biurowych: operacyjny i finansowy. W pierwszym przypadku przez cały okres trwania umowy leasingowej to leasingodawca pozostaje właścicielem mebli, toteż leasingobiorca nie może umieścić ich w swoim wykazie środków trwałych, może natomiast doliczyć ratę leasingu do kosztów uzyskania przychodu. Podatek VAT doliczany jest do czynszu leasingowego, a więc rozliczany miesięcznie. Po zakończeniu obowiązywania umowy można wykupić objęte nią meble. Z kolei w leasingu finansowym już od początku meble wliczane są do składników finansowych leasingobiorcy, toteż to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu jest tylko część odsetkowa raty leasingowej, a VAT należy opłacić w całości wraz z pierwszą ratą. Spłata ostatniej raty czyni leasingobiorcę właścicielem mebli stanowiących przedmiot leasingu.

Leasing mebli biurowych

Opłacalność leasingu mebli biurowych wynika nie tylko z możliwości realizacji zamierzonej inwestycji bez konieczności wnoszenia całej opłaty w całości. Zaciągnięcie kredytu jest nie tylko trudniejsze, ale pogarsza kondycję finansową firmy. Uzyskanie leasingu wymaga znacznie mniej formalności, jest zatem o wiele szybsze, a firmy leasingowe zazwyczaj maksymalnie upraszczają procedurę. Co więcej, leasingodawca nie wymaga zabezpieczeń, a z wyposażenia można korzystać od razu, wybierając na dodatek to z wyższej półki, na które bez leasingu firma nie mogłaby sobie pozwolić. Prestiżowo wyposażone biuro bez wątpienia wywiera pozytywne wrażenie na kontrahentach i klientach, co niejednokrotnie przekłada się na udane partnerstwo biznesowe. W funkcjonalnym biurze pracownicy mogą komfortowo i wydajnie pracować, co także przyczynia się do systematycznego rozwoju firmy.

Kategorie